Daleka podróż z niemowlakiem nie jest łatwą sprawą. Dziecko w tym okresie musi być często karmione i przewijane, co oznacza konieczność robienia postojów. Dodatkowo znaczenie mają tutaj kwestie zdrowotne. Pozycja, w jakiej przebywa dziecko w foteliku nie jest zbyt optymalnym rozwiązaniem dla malucha i może powodować wady postawy i zniekształcenia. Jak zatem zaplanować dalszą podróż bez obawy o zdrowie dziecka?
Ile czasu niemowlę może spędzać w foteliku?
Według ekspertów, dziecko w wieku niemowlęcym nie powinno spędzać więcej czasu w foteliku niż 2 godziny dziennie. Najnowsze badania wykazują jednak, że w wielu przypadkach dopuszczalny czas to 1 godzina. To dlatego, że podstawową funkcją fotelika jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w trakcie ewentualnego zdarzenia. Maluch podróżuje więc w takiej pozycji, która w razie wypadku utrzyma go w miejscu i uchroni przed obrażeniami. Długotrwałe przebywanie w tej pozycji nie jest jednak dobre dla jego prawidłowego rozwoju. Podczas podróży samochodem powinny zatem być robione pierwsze przerwy, w trakcie których niemowlę musi zostać wypięte z fotelika. Na każde 2 godziny jazdy zaleca się zrobić 20-minutową przerwę. Ważne jest jednak zachowanie naturalnego rytmu fizjologicznego dziecka. Nie warto go więc wybudzać z zegarkiem w ręku, lecz zamiast tego wykorzystać przerwy na to, aby nakarmić malucha oraz zmienić mu pieluszkę.
Czy fotelik może zastępować gondolę?
Z tych samych względów, dla których dziecko nie może przez długi czas przebywać w foteliku w samochodzie, nie powinno się również zastępować fotelikiem nosidełka, kołyski czy gondoli. Choć wydaje się to bardzo wygodnym rozwiązaniem, to może przyczynić się do problemów z prawidłowym rozwojem dziecka. Fotelik samochodowy - zgodnie z nazwą przeznaczony jest do użytkowania w samochodzie. Poza nim dziecko musi mieć zapewnioną swobodę ruchu.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj http://www.ranking-foteliki.pl/artykuly/ile-czasu-niemowle-moze-spedzac-w-foteliku.html