szefunio.pl Kontrowersyjne10 Niezniszczalnych zasad, które każda Cyganka musi przestrzegać
ocena ():

10 Niezniszczalnych zasad, które każda Cyganka musi przestrzegać

berlin-1571046-1920.jpg

Większość naszych stereotypów dotyczących kultury cygańskiej jest prawdziwa. Naprawdę uwielbiają jasną biżuterię i dużo dekoracji. Są też bardzo emocjonalni - jeśli jest wesele, cały świat powinien o tym wiedzieć. Jeśli dojdzie do kłótni, upewnią się, że przyszłe pokolenia pamiętają, kim jest ich wróg i nie angażują się w żadną komunikację.

Współczesne społeczności (na przykład amerykańscy Cyganie) wyglądają zupełnie inaczej, niż się spodziewaliśmy: kobiety nie noszą długich jaskrawych spódnic i szali. Jednak nadal istnieją ścisłe obyczaje dla wszystkich członków społeczności. Na przykład, cygańska dziewczyna nie jest w stanie zdobyć wykształcenia.

Tutaj, w Szefunio.pl, odkryliśmy pewne zasady obowiązujące cygańskie dziewczęta.

Tradycje małżeńskie

Cygańskie reguły małżeńskie © Lifetime Asia / youtube

Zwyczaje i tradycje są święte dla kultury cygańskiej. Niegipska osoba, która chce poślubić cygańską dziewczynę, nazywa się Gorger - osoba, która nie należy do społeczności i nie jest Cyganką. W większości przypadków dziewczęta znajdują swoją miłość w społeczności. Chęć zachowania ich kultury jest tak silna, że ​​małżeństwa między kuzynami są czymś powszechnym.

Gdy wychodzi za mąż, dziewczyna powinna być dziewicą. Jeśli dziewczyna traci dziewictwo przed ślubem, uważa się ją za "brudną". Oznacza to, że zbezcześciła wspólnotę. Robiąc to, dziewczyna naraża się na wielkie ryzyko. Żaden z Cyganów nie naruszył reguł społeczności i nie poślubił takiej dziewczyny.

Nawiasem mówiąc, średni wiek małżeństwa między dziewczętami wynosi 16-17 lat, podczas gdy wśród mężczyzn ma on 18-19 lat. Zgodnie z tradycjami nie wolno się rozwieść. Mężatka cyganka nie powinien nawet o tym myśleć. Drugie małżeństwo nie jest mile widziane w społecznościach cygańskich i aby nie "zbezcześcić" społeczności, dziewczyna powinna wyjść za mąż.

Kobiety opuszczają swoich mężów, ale bardzo rzadko. Z reguły nie nawiązują nowych relacji po. W oczach społeczności przysłania ona nie tylko kobietę, ale także jej córki.

Posłuszeństwo

Cyganki muszą być zawsze posłuszne © Gypsy Wedding / TLC / youtube

Dorastając w społeczności cygańskiej, dziewczyna jest otoczona przez zasady ustanowione przez jej rodziców. Oczywiście, taki system jest częścią wielu kultur, ale w kulturze cygańskiej rodzice (zwłaszcza ojciec) mają wielki autorytet, a dziewczyna powinna robić to, co jej się mówi. Kiedy dorośnie, może opuścić dom razem z członkami rodziny (nie zawsze oznacza to, że rodzice - siostry, bracia, ciotki i wujowie mogą również towarzyszyć cygańskiej dziewczynie).

Rodzice również wybierają męża dla swojej córki, nie pytając o zdanie. Rozmieszczone małżeństwa często występują wśród Cyganów. Po tym, jak cygańska dziewczyna wyjdzie za mąż, powinna być posłuszna swojemu mężowi, ponieważ wcześniej była posłuszna rodzicom.

Chłopcy mają więcej swobody w tym przypadku - mogą opuścić dom sami, wybrać pannę młodą dla siebie i tak dalej.

Zabrania się dzwonić na policję

Cyganie nie dzwonią na policję © Gypsy Brides US / TLC / youtube

Z reguły cygańska kłótnia jest głośna i emocjonalna. Walki między rywalami są powszechne. To także część ich kultury. Jednak wszystkie problemy są rozwiązywane przez same rodziny. Wezwanie policji lub pójście do sądu jest pogwałceniem zasad. Bardziej prawdopodobne jest, że Cyganie przyjdą do domu wroga i zabiorą ze sobą całą swoją rodzinę lub rozpoczną walkę na weselu. W najgorszym przypadku rodzina wyrzeknie się tego, który wezwał policję. Każda osoba w społeczności cygańskiej wie, że to niewłaściwe. Ludzie to akceptują, ale niektóre dziewczyny wciąż próbują uspokoić swoich krewnych za pomocą mocy prawa.

Musisz znosić nadużycia

Często cyganki są bite w swoich małżeństwach © My Big Fat American Gypsy Wedding / TLC / youtube

Statystyki dotyczące wykorzystywania rodzin w społecznościach cygańskich są bardzo wysokie. Brytyjskie badanie wykazało, że 61% zamężnych cygańskich dziewcząt w Wielkiej Brytanii jest wykorzystywanych przez swoich mężów. Kobiety muszą się z tym pogodzić. Uczestniczka pokazu sióstr Cyganki Melly powiedziała kiedyś, że jej mąż zamknął ją w przyczepie, a kiedy uciekła, uderzył ją kilka razy. Rodzina dziewczynki przekonała ją, by wróciła do mężczyzny. Dziewczyna wyjaśnia, dlaczego tak jest: "To tradycja cygańska i należy ją szanować".

Utrzymanie domu w czystości

Czystość dla cyganów jest bardzo ważna © Gypsy Sisters / TLC / youtube

W większości kultur kobieta może odmówić bycia gospodynią domową i czasami być leniwym. Jest to jednak nie do przyjęcia dla Cyganki. Higiena zajmuje szczególne miejsce w ich kulturze, a kobieta jest odpowiedzialna za utrzymanie domu w czystości. Są też pewne zasady, których musi przestrzegać, np. Nie mogąc dzielić się naczyniami i sztućcami z kimkolwiek (łącznie z jej współmałżonkiem). Wszystkie naczynia są dokładnie myte kilka razy: pod bieżącą wodą z kranu, w misce z gorącą wodą i ponownie pod bieżącą wodą z kranu.

Odzież męska i damska są prane osobno. Górna część ciała jest uważana za czystą, a dolną za brudną. Tak więc ubrania noszone poniżej talii są prane osobno. Bielizna jest również prana osobno.

Ciąża to szczególny okres

Ciężarna cyganka nie ma kontaktu z mężem © Gypsy Sisters / TLC / youtube

Kobieta w ciąży nie powinna kontaktować się z nikim fizycznie. W czasie ciąży nie śpi nawet z mężem w jednym i tym samym łóżku. Powinna myć tylko błogosławioną wodą. Poza tym ciężarna Cyganka jest wolna od obowiązków: w tym okresie jej mąż jest odpowiedzialny za gotowanie i sprzątanie.

Amerykańscy Cyganie zaniedbują tę zasadę - ich kobiety są bardziej niezależne.

Noszenie jasnych i prowokacyjnych ubrań

Powód nosze jaskrawych ubrań przez cyganki © My Big Fat American Gypsy Wedding / TLC / youtube

Cyganka musi zachowywać się skromnie; jednak jej stroje mówią o czymś przeciwnym. W ten sposób może przyciągnąć uwagę swojego przyszłego męża bez nadmiernego wysiłku, ponieważ cygańska dziewczyna nie może najpierw spotykać się z facetami. Najjaśniejszym przykładem takiego zachowania są amerykańscy Cyganie, którzy ubierają się jak to impreza każdego dnia. A jeśli jest ślub lub urodziny, wybierają najbystrzejszą biżuterię i najbardziej luksusowe sukienki.

Nie możesz iść na drugie piętro.

Kobiety nie mają wstępu do 2 piętra domu © Eugeniy Domanskiy / gypsy-life.net

Pojęcie "obrzydliwości" jest nadal bardzo rozpowszechnione w kulturze cygańskiej. Dolna część ciała jest uważana za brudną. Nie dotyczy to małych dziewczynek i dziewic, ale starszą kobietę uważa się za brudną poniżej talii. Nie wolno dotykać jej spódnicy ani butów. Dlatego, jeśli rodzina mieszkała w domu z 2 piętrami, kobietom nie wolno było iść na drugie piętro. Tylko dzieci i młode dziewczęta mogły to robić. Jednak w niektórych domach jest garaż na pierwszym piętrze, więc kobieta mieszka automatycznie na drugim piętrze. Ludzie mieszkający w takich domach są uważani za "brudnych". Przy stole mężczyźni i kobiety siedzą osobno z tego samego powodu.

Goście przyjeżdżają do mężczyzn i kobiet oddzielnie. Na przykład w kulturze Cyganów (podgrupa Romów) męski gość może odwiedzić tylko mężczyznę, a kobieta może przyjść do kobiety. Wszystko inne jest uważane za sprośne.

Kolczyki są tylko dla kobiet

Tylko kobiety noszą kolczyki w cygańskiej kulturze © Gypsy Sisters / TLC / youtube © Mosfilm

Cyganki uwielbiają biżuterię. Im większe i jaśniejsze, tym lepsze. Podczas gdy wielu z nas wyobraża sobie cygańskiego mężczyznę z kolczykiem w uchu, ekspert od kultury cygańskiej Kirill Kozhanov mówi, że w ich kulturze kolczyki są częścią kobiecego wizerunku i żaden mężczyzna ich nie nosił.

Kobieta powinna nosić tylko spódnice po ślubie.

Cyganki po ślubie noszą wyłącznie spódnice © Tanya Kotova / livejournal.com

Na tym zdjęciu widać, że mała dziewczynka nosi spodnie. W tym samym czasie dorosłe kobiety Kelderasz noszą tylko sukienki.

Cyganie Kelderasz uważają, że zamężna kobieta może nosić tylko spódnice. Kirill Kozhanov mówi, że młode i samotne dziewczynki Kalderash noszą dżinsy, a po ślubie mogą nosić spódnice tuż nad nimi.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz