szefunio.pl Jedzenie10 Nieoczekiwanych potraw, które powodują bezsenność
ocena ():

10 Nieoczekiwanych potraw, które powodują bezsenność

berlin-1571046-1920.jpg

Według naukowców najczęstsze przyczyny bezsenności obejmują niezdrowe nawyki snu, pewne zaburzenia medyczne i problemy psychiczne. Ale okazuje się, że jedzenie, które spożywasz, może wpływać na jakość twojego wypoczynku, ponieważ istnieje bezpośredni związek między późną przekąską a stanem twojego mózgu i ciała w ogóle.

Szefunio.pl sporządziło listę najbardziej zaskakujących potraw, których nie powinieneś jeść przed pójściem spać.

10. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa powoduje bezsenność © depositphotos.com

Mimo, że mięta pieprzowa zdecydowanie ma wiele zalet zdrowotnych, dobry sen nie należy do nich. Więc jeśli jesteś przyzwyczajony do wkładania gumy do żucia do ust po kolacji, aby odświeżyć oddech lub pić herbatę miętową, aby uspokoić nerwy, lepiej pozbyć się tych nawyków, jeśli chcesz lepiej spać. Powód jest raczej prosty - mięta pieprzowa może być wyzwalaczem zgagi.

9. Brokuły

Brokuły powodują bezsenność © depositphotos.com

Większość warzyw, zwłaszcza brokułów, kapusty, marchwi i kalafiora, zawiera duże ilości nierozpuszczalnego błonnika, który porusza się powoli w twoim układzie pokarmowym. Jeśli więc zjesz dużo tych warzyw tuż przed pójściem spać, twoje ciało może nadal pracować nad ich trawieniem, gdy próbujesz odpłynąć. Może to uniemożliwić uzyskanie optymalnego snu, utrzymując Cię w nocy.

8. Cebula

Cebula powoduje bezsenność © bloomingbec / instagram

Okazuje się, że cebula może powodować wzdęcia gazu i żołądka, ponieważ zawierają rozpuszczalne włókna zwane fruktanami. Dodatkowe ciśnienie w żołądku może również powodować refluks żołądkowy, niewygodny stan, w którym kwas żołądkowy wraca do gardła. Więc jeśli masz zdrowy obiad, upewnij się, że nie zawiera on dużych ilości cebuli.

7. Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona powodują bezsenność © ecogil / instagram

Bez wątpienia, niektóre orzechy i nasiona mogą być doskonałą przekąską późną nocą, gdy oglądasz swój ulubiony film w łóżku. Ale lepiej jest unikać tego rodzaju jedzenia przed pójściem spać, ponieważ wiadomo, że zapewnia naturalne formy energii, których nie potrzebujesz w nocy. Lepiej jest oszczędzać rano jedzenie energetyczne i jeść zamiast tego garść pistacji na śniadanie.

6. Wędliny

Wędliny powodują bezsenność © thatwritersteph / instagram © rosiews / instagram © depositphotos.com

Pokarmy takie jak bekon, pepperoni i kiełbasa zawierają wysokie poziomy tyraminy, aminokwasu, który pomaga wytwarzać norepinefrynę pobudzającą mózg. Poza tym są one zwykle bogate w tłuszcze i białka, które są bardzo powoli trawione. Więc jeśli zjesz bekon tuż przed snem, najprawdopodobniej poczujesz się niekomfortowo i nie będziesz w stanie spać, ponieważ twój mózg i żołądek nadal będą działać.

5. Ostre jedzenie

Ostre jedzenie powoduje bezsenność © depositphotos.com

Dzięki swoim zaletom zwiększającym metabolizm, niektóre przyprawy, takie jak pieprz cayenne lub Tabasco, są często używane przez tych, którzy chcą schudnąć. Ale mogą również zrujnować nocny sen, wywołując zgagę w gardle. Wraz z problemami trawiennymi ostre potrawy zwiększają temperaturę ciała, co może zwiększyć szanse na przebudzenie w nocy.

4. Lody

Lody powodują bezsenność © depositphotos.com

Jeśli masz przed sobą gigantyczną miskę lodów czekoladowych, możesz zdecydowanie zapomnieć o dobrze przespanej nocy. Można to wyjaśnić dużą ilością tłuszczu zawartego w lodach, które są trawione bardzo wolno w żołądku. Dlatego zamiast słodkich i tłustych lodów, lepiej mieć trochę niskotłuszczowego jogurtu lub mleka, które nie zepsuje twojego odpoczynku.

3. Ciemna czekolada

Ciemna czekolada powoduje bezsenność © depositphotos.com

Kwadrat lub 2 ciemnej czekolady może być dobrym sposobem na pobudzenie mózgu i zwiększenie metabolizmu, ale nie pomoże ci uzyskać spokojnego snu, ponieważ zawiera kofeinę. Ogólna zasada mówi, że im ciemniejsza jest czekolada, tym więcej zawiera kofeiny. Więc jeśli nie jesteś gotowy na całkowite pozbycie się deseru, zamiast tego możesz spróbować zjeść kawałek białej czekolady.

2. Zielona herbata

Zielona herbata powoduje bezsenność © depositphotos.com

Wraz z kofeiną zielona herbata zawiera stymulanty, takie jak teobromina i teofilina, które mogą powodować szybkie tętno oraz uczucie nerwowości i lęku. Więc jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę i cierpisz na problemy ze snem lub zaburzenia układu nerwowego, picie zielonej herbaty przed snem może nie być dobrym pomysłem dla ciebie.

1. Woda

Picie dużo wody przed snem powoduje bezsenność © depositphotos.com

Oczywiście powinieneś pić dużo wody w ciągu dnia, aby pozostać nawodnionym. Ale jeśli wypijesz za dużo tuż przed snem, być może będziesz musiał odbyć wiele podróży do łazienki w nocy. Więc zamiast próbować zrekompensować sobie dzienną utratę wody późnym wieczorem, zacznij zmniejszać spożycie płynów co najmniej 90 minut przed snem.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz