12.02.2024

Czym jest magiel i na czym polega maglowanie?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Tomek Pala

Tomasz - główny redaktor portalu szefunio.pl. Od 5 lat dzieli sie swoją wiedza z użytkownikami serwisu szefunio.pl 

Udostępnij

Magiel, inaczej maglownica, to urządzenie, dzięki któremu uzyskuje się efekt prasowania, bez zagnieceń i załamań nawet na bardzo dużych powierzchniach tkanin, takich jak: prześcieradła, obrusy, zasłony, poszewki na pościel. Wymaglowane i wykrochmalone tkaniny są idealnie gładkie, sztywne i wyjątkowo świeże.

Z maglownic korzysta się najczęściej w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego i efektywnego prasowania różnego rodzaju tekstyliów, np.: hotelach, restauracjach, szpitalach, ośrodkach wypoczynkowych. Podobny efekt, jaki daje magiel do prasowania pościeli i wielu innych tkanin można również uzyskać, stosując nowoczesne żelazka z generatorem pary.

Czym jest maglownica i jak działa?

Maglownica to urządzenie, które przy jednoczesnym użyciu temperatury i nacisku wygładza tkaniny. Specjalna wyposażona w specjalne walce działa jak żelazko, dające efekt prasowania bez żadnych zagnieceń i załamań. Magiel idealnie wygładza tkaniny o dużej powierzchni (np.: zasłony, prześcieradła, poszewki na kołdrę, obrusy), które ciężko jest idealnie wyprasować zwykłym żelazkiem. Klasyczna maglownica posiada jeden bądź dwa walce, które nagrzewa się, a następnie przepuszcza przez nie konkretną tkaninę. Niekiedy przed maglowaniem delikatnie zwilża się materiał lub wygładza go z dodatkowym użyciem gorącej pary. Po maglowaniu tkaniny są idealnie gładkie, lekko sztywne i wyjątkowo świeże. 

Jak przebiega proces maglowania?

Temperaturę oraz siłę nacisku maglownicy dostosowuje się indywidualnie do rodzaju materiału. Tkanina przed umieszczeniem jej w urządzeniu musi dostać w odpowiedni sposób wyprana i wysuszona, choć nie wszystkie materiały wymagają całkowitego osuszenia. W niektórych przypadkach prześcieradła czy poszewki na pościel wcześniej dodatkowo poddaje się krochmaleniu i płukaniu w płynie zmiękczającym do tkanin. Odpowiednio przygotowany materiał umieszcza się w maglownicy między walce maszyny, uważając, aby zrobić to dokładnie i równo, aby na tkaninie nie utworzyły się zagniecenia. Po procesie wygładzania wystarczy już tylko odpowiednio złożyć materiał, tak aby na nie powstały na nim fałdy i załamania. 

Efekt maglowania – jak go uzyskać w domu?

Aby uzyskać efekt idealnego wygładzenia, nawet tkanin o dużej powierzchni, wcale nie trzeba posiadać w domu profesjonalnej maglownicy. W tym wypadku rewelacyjną alternatywą jest żelazko z generatorem pary. Urządzenie wydziela gorącą parę wodną, która szybko i bez wysiłku rozprostuje nawet największe zagniecenia na tkaninie. Dodatkową zaletą żelazka z generatorem pary jest możliwość prasowania w pionie, co bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza przy prasowaniu dużych firanek czy zasłon. Aby uzyskać efekt wyjątkowej świeżości materiałów, warto użyć krochmalu. Gotową mieszankę można kupić w każdym sklepie z przemysłowymi artykułami. Krochmal należy umieścić w bębnie pralki, a program prania ustawić na dodatkowe płukanie. Płyn powstający ze skrobi ziemniaczanej wody nie tylko powoduje, że tkaniny są wyjątkowo świeże, ale również dodatkowo chroni je przed nadmiarem wilgoci, a także przed różnego rodzaju zabrudzeniami. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Losowe artykuły

8 oznak, które pokazują, że masz do czynienia z psychopatą
8 oznak, które pokazują, że masz do czynienia z psychopatą
Według danych, które potwierdzają psychologowie, 1% do 4% całej populacji ludzi na świecie to psychopaci. Tendencje psychopatyczne u danej osoby można ukryć i trudno je wychwycić.Szefunio przestudiował badania psychologów i
7 produktów, które lepiej unikać w supermarketach
7 produktów, które lepiej unikać w supermarketach
"Umieść wszystko w ładnym opakowaniu i ktoś to kupi". Zbyt często nie myślimy o tym, co zabieramy z półki w supermarketach, ale w tym istnieje ryzyko dla zdrowia.1. Sałatka gotowa do spożyciaBakteriolodzy ostrzegają, że najbardziej
19 zdjęć, które wyraźnie wyjaśniają, dlaczego w Internecie jest tak wielu doskonałych ludzi
19 zdjęć, które wyraźnie wyjaśniają, dlaczego w Internecie jest tak wielu doskonałych ludzi
Kobiety i mężczyźni zrobią wszystko, aby wyglądać świetnie w Internecie. Jednak wielu użytkowników prawdopodobnie nawet nie wie, że możliwe jest doskonalenie zdjęć za pomocą sztuczek, takich jak specjalne kąty, filtry, a nawet robienie zdjęć rano p...
Najsłodsze dzieci
Najsłodsze dzieci
Zdjęć dzieci nigdy za wiele. Zobacz zdjęcia ślicznych dzieci. Tak urocze zdjęcia od razu wywołują uśmiech na twarzy. 
13 cech osób spod znaku Bliźniąt
13 cech osób spod znaku Bliźniąt
Osoby spod znaku Bliźniąt są wyjątkowe, prawda? Oto, co powinieneś wiedzieć o tych ludziach:1. Bliźnięta są najlepszymi przyjaciółmi, jakie kiedykolwiek miałeśSą lojalni i kochający.
13 Ekstremalnie szalonych Selfie, na które byś się nie zdecydował
13 Ekstremalnie szalonych Selfie, na które byś się nie zdecydował
Dla idealnego i interesującego zdjęcia ludzie są zdolni do bardzo lekkomyślnych czynów. Przeszukaliśmy Internet i wybraliśmy dla Was najbardziej ekstremalne zdjęcia. Oglądnij, ale nie próbuj tego sam!
15 dowodów na to jak mało osób może zostać stewardessą
15 dowodów na to jak mało osób może zostać stewardessą
Myślisz, że praca stewardessy jest przyjemna bo ciągle podróżuje i zwiedza świat? Z pewnością ma to swoje zalety, jednak nie jest wcale tak łatwo zostać stewardessą. Na pewno nie wiesz jakie umiejętności musi ona posiadać.
12 Zasad od księżnej z Cambridge
12 Zasad od księżnej z Cambridge
Księżna z Cambridge to prawdziwa ikona stylu. Prawie wszystko o niej staje się trendem mody.Zdecydowaliśmy się nauczyć sekrety elegancji księżnej i podzielić się nimi.
8 Szokujących faktów o żywności, w które nie chcesz uwierzyć że są prawdziwe
8 Szokujących faktów o żywności, w które nie chcesz uwierzyć że są prawdziwe
Produkty żywnościowe kupione w sklepie często zawierają dodatkowe składniki. My zdecydowaliśmy się dowiedzieć, co naprawdę zawiera nasza ulubiona potrawa.Informacje podane poniżej nie oznaczają, że nigdy nie należy jeść żadnego z
14 Szczerych komiksów, które pokazują różnicę między pierwszym a drugim dzieckiem
14 Szczerych komiksów, które pokazują różnicę między pierwszym a drugim dzieckiem
Każda mama i tata wiedzą, jak różne jest mieć ich pierwsze dziecko w porównaniu z kolejnymi. To dlatego, że ich doświadczenie, wiedza i umiejętności rosną, a także ich pobłażliwość i poczucie humoru. Szefunio.pl sprawiło, że ​​te komik...
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności