Magiel, inaczej maglownica, to urządzenie, dzięki któremu uzyskuje się efekt prasowania, bez zagnieceń i załamań nawet na bardzo dużych powierzchniach tkanin, takich jak: prześcieradła, obrusy, zasłony, poszewki na pościel. Wymaglowane i wykrochmalone tkaniny są idealnie gładkie, sztywne i wyjątkowo świeże.
Z maglownic korzysta się najczęściej w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego i efektywnego prasowania różnego rodzaju tekstyliów, np.: hotelach, restauracjach, szpitalach, ośrodkach wypoczynkowych. Podobny efekt, jaki daje magiel do prasowania pościeli i wielu innych tkanin można również uzyskać, stosując nowoczesne żelazka z generatorem pary.
Czym jest maglownica i jak działa?
Maglownica to urządzenie, które przy jednoczesnym użyciu temperatury i nacisku wygładza tkaniny. Specjalna wyposażona w specjalne walce działa jak żelazko, dające efekt prasowania bez żadnych zagnieceń i załamań. Magiel idealnie wygładza tkaniny o dużej powierzchni (np.: zasłony, prześcieradła, poszewki na kołdrę, obrusy), które ciężko jest idealnie wyprasować zwykłym żelazkiem. Klasyczna maglownica posiada jeden bądź dwa walce, które nagrzewa się, a następnie przepuszcza przez nie konkretną tkaninę. Niekiedy przed maglowaniem delikatnie zwilża się materiał lub wygładza go z dodatkowym użyciem gorącej pary. Po maglowaniu tkaniny są idealnie gładkie, lekko sztywne i wyjątkowo świeże.
Jak przebiega proces maglowania?
Temperaturę oraz siłę nacisku maglownicy dostosowuje się indywidualnie do rodzaju materiału. Tkanina przed umieszczeniem jej w urządzeniu musi dostać w odpowiedni sposób wyprana i wysuszona, choć nie wszystkie materiały wymagają całkowitego osuszenia. W niektórych przypadkach prześcieradła czy poszewki na pościel wcześniej dodatkowo poddaje się krochmaleniu i płukaniu w płynie zmiękczającym do tkanin. Odpowiednio przygotowany materiał umieszcza się w maglownicy między walce maszyny, uważając, aby zrobić to dokładnie i równo, aby na tkaninie nie utworzyły się zagniecenia. Po procesie wygładzania wystarczy już tylko odpowiednio złożyć materiał, tak aby na nie powstały na nim fałdy i załamania.
Efekt maglowania – jak go uzyskać w domu?
Aby uzyskać efekt idealnego wygładzenia, nawet tkanin o dużej powierzchni, wcale nie trzeba posiadać w domu profesjonalnej maglownicy. W tym wypadku rewelacyjną alternatywą jest żelazko z generatorem pary. Urządzenie wydziela gorącą parę wodną, która szybko i bez wysiłku rozprostuje nawet największe zagniecenia na tkaninie. Dodatkową zaletą żelazka z generatorem pary jest możliwość prasowania w pionie, co bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza przy prasowaniu dużych firanek czy zasłon. Aby uzyskać efekt wyjątkowej świeżości materiałów, warto użyć krochmalu. Gotową mieszankę można kupić w każdym sklepie z przemysłowymi artykułami. Krochmal należy umieścić w bębnie pralki, a program prania ustawić na dodatkowe płukanie. Płyn powstający ze skrobi ziemniaczanej wody nie tylko powoduje, że tkaniny są wyjątkowo świeże, ale również dodatkowo chroni je przed nadmiarem wilgoci, a także przed różnego rodzaju zabrudzeniami.