szefunio.pl ZwierzetaMokra czy sucha karma dla szczeniaka?
ocena ():

Mokra czy sucha karma dla szczeniaka?

berlin-1571046-1920.jpg Karma dla szczeniaka – którą wybrać

12313

Karma dla szczeniaka – którą wybrać?

Pojawienie się szczeniaka w domu w znaczący sposób zmienia życie jego mieszkańców. Dbający o wzrost i rozwój czworonoga właściciele zadają sobie wiele trudu, by stworzyć mu należyte warunki. Jednym z istotnych czynników wpływających na zmiany w funkcjonowaniu zwierzęcia jest sposób odżywiania. Pierwsze próby podawania stałego pokarmu powinno się rozpocząć po ukończeniu przez psa 3–4 tygodni. Kwestią nurtującą właścicieli młodych psów jest wybór między suchą a mokrą karmą. Większość specjalistów skłania się ku karmieniu szczeniąt karmą mokrą, którą z czasem można zastąpić suchą. Więcej informacji na ten temat jest na stronie https://fera.pl/karma-dla-szczeniaka/.

Mokra i sucha karma dla szczeniaka – ważne informacje

W pierwszych tygodniach od odstawienia szczeniaków od matki, powinny one spożywać karmę mokrą. Małe psy nie będą mieć żadnych problemów z jej skonsumowaniem. Za karmą mokrą przemawia też lekkostrawność i wysoka przyswajalność. Jest to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę niewykształcony jeszcze w pełni układ pokarmowy szczeniaków. Pokarm powinien mieć temperaturę pokojową, przez co jest bardziej aromatyczny i łatwiejszy w trawieniu. Trzeba wyciągnąć go z lodówki na co najmniej godzinę przed podaniem. Nie wolno pozostawiać go w misce na dłużej niż 3 godziny. W innym wypadku traci świeżość i istnieje ryzyko rozwoju bakterii sprzyjających niestrawności. Z czasem mokra karma może zostać zastąpiona suchą. Początkowo warto namoczyć ją w wodzie i rozgnieść na papkę. Im starsze zwierzę, tym mniej wody dodaje się do karmy. Regularne jej chrupanie wspomaga profilaktykę odkładania osadu nazębnego. Najlepsza karma sucha dla szczeniąt ma postać małych granulek – wielkości jednego kęsa.

Mokra czy sucha karma – co wpływa na wybór?

Na wybór karmy dla szczeniaka wpływa stopień aktywności, stan zdrowia, zapotrzebowanie kaloryczne, tempo wzrostu i rozwoju zwierzęcia. Karmę mokrą cechuje stosunkowo niska kaloryczność, co podyktowane jest jej wysoką wilgotnością. Decydując się na nią, trzeba mieć świadomość, że pokrycie dobowego zapotrzebowania na energię będzie wiązało się z kilkukrotnie większą dawką w porównaniu z karmą suchą. Szacuje się, że 1 g karmy suchej zawiera około 4 razy więcej energii niż 1 g karmy mokrej. Stąd też decyzja o wyborze mokrej lub suchej karmy dla szczeniaka będzie zależała od możliwości finansowych właścicieli. Sucha karma jest rozwiązaniem tańszym i wygodniejszym w użytkowaniu. Lepiej sprawdzi się w przypadku zabieganych osób, które nie mają czasu na częste zakupy w sklepie zoologicznym. W sprzedaży oferowane są nawet kilkunastokilogramowe jej opakowania. Bez względu na to, jaki rodzaj karmy wybierze się dla swojego pupila, należy pamiętać, by była ona wysokiej jakości, czyli nie zawierała niepotrzebnych składników.

Twoja ocena:

Tagi

Dodaj komentarz

Podobne