szefunio.pl ZwierzetaJak oswoić chomika?
ocena ():

Jak oswoić chomika?

berlin-1571046-1920.jpg Jak oswoić chomika?

Wbrew mylnemu przekonaniu, oswojenie chomika wcale nie jest tak prostą czynnością jakby mogło się wydawać. Jeśli zależy Ci na komforcie gryzonia musisz wiedzieć, że nie dokonasz tego szybko i łatwo. Chomik potrzebuje czasu zarówno na oswojenie się z nową przestrzenią oraz z opiekunem, a przede wszystkim musi zaakceptować nowe zapachy. Bez względu na to jakiej rasy jest Twój chomik, musisz być świadomy, że jego okres adaptacyjny będzie trwał długo. Przekonajmy się na czym polega oswajanie chomika dżungarskiego i syryjskiego.

Jak oswoić chomika dżungarskiego?

Na samym początku waszej znajomości, musisz zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W tym celu staraj się go nie dotykać, gdyż już sama Twoja obecność, będzie dla niego wystarczająco stresująca. Każda zmiana otoczenia budzi w zwierzaku strach i nieufność. Każda aktywność musi wynikać wyłącznie z inicjatywy zwierzęcia. Nagle gryzonia otaczają zewsząd zapachy całkowicie mu obce. W tym czasie skupmy się na dostarczeniu mu odpowiedniej karmy oraz dostępu do zawsze świeżej wody. Chociaż na początku będzie skrywał się w swoim domku, akwarium lub tunelu, to jest to zupełnie zrozumiałe dla każdej rasy chomików.

W momencie kiedy zwierzak zdecyduje się opuścić domek, powoli, spokojnie i bez gwałtownych ruchów zacznij go przyzwyczajać do swojego zapachu. W tym celu należy przemyć dłonie mydłem antybakteryjnym a następnie spróbować podawać mu karmę z ręki. W ten sposób chomik będzie kojarzył dłonie opiekuna z pysznymi przekąskami, które są przez niego podawane. Dzięki tej metodzie, oswojony chomik już po kilku dniach będzie próbował sam wejść na Twoją dłoń, a Ty będziesz mógł wkrótce wziąć chomika na ręce. Pamiętaj jednak, by za każdym razem dezynfekować dłonie, usuwając z nich ewentualny zapach innego zwierzaka, w przeciwnym razie zwierzę domowe może Cię ugryźć. 

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Czas, który chomik potrzebuje na oswojenie się z nową sytuacją nie zależy bynajmniej od jego rasy lub płci. Każdy gryzoń potrzebuje cierpliwości i spokoju by jak najlepiej przejść okres adaptacyjny. Systematyczny, delikatny kontakt pozwoli na stopniowe rozbudzanie zaufania i przyzwyczajenie do nowych zapachów. Poznaj kilka istotnych zasad, którymi należy się kierować hodując chomiki:

  • chomik powinien być przyzwyczajony do zapachu jednego opiekuna

  • gryzoń powinien mieć zapewniony optymalną ilość czasu potrzebną do oswojenia się z nowym domem i otoczeniem

  • na samym początku nie ingeruj w przestrzeń klatki - skup się wyłącznie na zapewnieniu pożywienia zakupionego np. w sklepie internetowym Hubun i dostępu do świeżej wody

  • przed każdym kontaktem z chomikiem dezynfekuj ręce (zwłaszcza jeśli pod Twoją opieką znajduje się inne zwierzę)

  • unikaj gwałtownych ruchów, głośnych ruchów, śmiechów i krzyków

  • nie wolno podnosić chomika od góry, zawsze chwytaj go w połowie tułowia

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Podobne