Jaki rodzaj płytek granitowych sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?

Wybór rozwiązań związanych z wykończeniem mieszkania jest współcześnie tak szeroki, że przyprawia o zawrót głowy! Jedynym ograniczeniem wydaje się być wyobraźnia właścicieli, choć często jest ona temperowana przez przyjęty wcześniej projekt albo współpracującego z nimi architekta wnętrz. Powszechna dostępność materiałów i ich różnorodność sprawia na przykład, że decyzja o zakupie płytek staje się wyjątkowo trudna. Załóżmy jednak, że zawęziliśmy wybór do granitu. Jakie rozwiązania są dla nas dostępne?
Polerowane płytki granitowe
Najważniejszą zaletą tego rodzaju płytek jest ich wygląd. Trudno o bardziej elegancki sposób wykończenia pomieszczenia, niż za pomocą gładkiego, odbijającego światło granitu. Oczywiście trudno w tym przypadku mówić o właściwościach antypoślizgowych. Ten minus rekompensowany jest jednak przez trwałość. Warto zauważyć, że polerowany granit nadaje się nie tylko do położenia na podłodze i ścianach, ale jest również wykorzystywany jako tworzywo służące do wykonania blatu w kuchni.
Granit płomieniowany
Tym, co wyróżnia płytki z granitu płomieniowanego, jest niebywała wytrzymałość. Materiał, z którego powstają poszczególne elementy jest bowiem poddawany obróbce termicznej. Ogrzany do bardzo wysokiej temperatury zostaje następnie schłodzony za pomocą wody. Odporność granitu płomieniowanego pozwala wykorzystać go do wykończenia miejsc podatnych na działanie czynników atmosferycznych i zagrożonych uszkodzeniami mechanicznymi. Chodzi oczywiście przede wszystkim o tarasy i podjazdy. Inną zaletą tego typu surowca jest jego faktura, która chroni przed poślizgnięciem.
Granit szlifowany
Pewnego rodzaju stadium pośrednim między opisanymi powyżej odmianami materiału służącego do produkcji płytek jest granit szlifowany. Posiada on wystarczające właściwości antypoślizgowe, a jednocześnie przyciąga wzrok. Dla wielu osób to właśnie ten rodzaj granitu jest tym najbardziej klasycznym. Szlifowanie odbywa się za pomocą różnego rodzaju kamieni. To typ, który nie tyle stanowi kompromis między estetyką a trwałością, co bardzo skutecznie łączy obie cechy.
Oprócz wymienionych powyżej, istnieją też inne rodzaje płytek granitowych. Każdy typ do powstania wymaga nieco innej technologii. O ile jednak nie potrzebujemy specjalistycznych zastosowań lub nie mamy specyficznych wymagań co do wyglądu, będziemy wybierać między granitem polerowanym, płomieniowanym i szlifowanym. Ciekawy efekt może dać zastosowanie różnej faktury podłoża wewnątrz budynku i na tarasie czy podjeździe. Decyzje związane z etapem wykończenia mieszkania nie są łatwe, ale jeśli są podjęte odpowiedzialnie, mogą przynosić satysfakcję nawet po wielu latach. Powodzenia!
Dodaj komentarz