szefunio.pl PoradyZużyty toner - co z nim zrobić?
ocena ():

Zużyty toner - co z nim zrobić?

berlin-1571046-1920.jpg

Zużytego tonera nie możemy wyrzucić do zwykłych odpadów, ponieważ jest to produkt, który może negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne, zdrowie zwierząt, a także ludzi. W dzisiejszym świecie mamy problem z ogromnymi ilościami śmieci, dlatego trzeba przykładać mnóstwo uwagi do tego, w jaki sposób wyrzucamy śmiecie oraz gdzie je wyrzucamy. Tonery i tusze należą do produktów, które podlegają dość szczególnym zasadom utylizacji. Chociaż zewnętrzna część tonerów wykonana jest z plastiku, to jednak wewnątrz katridża znajdują się resztki proszków, a w przypadku tonerów płynów. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać tonerów lub tuszy do koszów na śmieci znajdujących się przy domu. Co zatem zrobić ze zużytym tonerem?

Czym jest BDO?

Pod tajemniczym skrótem BDO kryje się Baza Danych Odpadowych, która jest zintegrowanym systemem teleinformatycznym. 14 grudnia 2021 roku w życie weszła ustawa, która mówi, że każdy przedsiębiorca, który jest w posiadaniu drukarki, musi odpowiednio utylizować puste pojemniki po tuszach i tonerach. System BDO został uruchomiony w 2019 roku - muszą się do niego zarejestrować osoby, które wytwarzają wspomniane odpady oraz mające z nimi styczność na co dzień. Do rejestru jednakże nie tylko muszą wpisać się osoby, które wytwarzają odpady w postaci tuszy i tonerów, ale również innych przedmiotów, np. baterii, sprzętów elektrycznych, opon, smarów czy olejów. Obowiązek zarejestrowania się w BDO mają także właściciele działalności jednoosobowych.

Jak uzupełnić KPO?

KPO to Karta Przekazania Odpadu, którą należy uzupełnić podczas oddawania zużytych tuszy i tonerów do utylizacji. Do tej pory trzeba było uzupełniać papierowe KPO, jednakże od bieżącego roku każde przedsiębiorstwo może wystawić taką kartę przez Internet. Przedsiębiorcy, którzy nie zarejestrują się do BDO mogą ponieść ogromne kary pieniężne. Na koncie w BDO każdy przedsiębiorca posiada indywidualne konto, w którym będą zawarte szczegółowe informacje na temat daty oraz godziny przekazania utylizowanego odpadu, ilości odpadów, rodzaju odpadów, kodu odpadów, a także numerów rejestracyjnych pojazdu, w którym przewożone są odpady. Odpowiednia utylizacja zużytych tonerów pozwoli nam ograniczyć stwarzanie zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz