szefunio.pl PoradyRodzaje i parametry drewna klejonego
ocena ():

Rodzaje i parametry drewna klejonego

berlin-1571046-1920.jpg

Drewno klejone warstwowo nazywane również klejonką jest materiałem obiecującym i chętnie wykorzystywanym w procesach konstrukcyjnych. Klejonka sosnowa charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, jak również trwałością i niebanalną estetyką, dzięki czemu jest ona chętnie wykorzystywana w nowoczesnych obiektach budowlanych. Jak powstaje drewno klejone? Jest to nowoczesny materiał, który powstaje na skutek sklejenie ze sobą cienkich warstw, tzw. lameli, czyli wysokiej jakości surowca, którego głównym zadaniem jest zadbanie o wysokiej jakości efekt konstrukcyjny. Jakie jest przeznaczenie drewna klejonego i gdzie najczęściej jest ono wykorzystywane?

Zalety klejonki sosnowej

Drewno klejone świetnie sprawdzi się nie tylko przy niskich, ale również przy wysokich temperaturach i zapewni odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu. Elementy wykonane z klejonki mają zwiększoną odporność na działanie płomieni, jak również zapewniają odpowiednią stabilność, znajdując się pod obciążeniem ogniowym. Klejonka sosnowa jest wykorzystywana nawet w konstrukcjach nośnych budynków, które są narażona na bezpośredni wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Z pewnością do najważniejszej zalety wspomnianego drewna należy niski współczynnik przewodzenia ciepła. Pomimo tego, że klejonka jest materiałem trwałym i solidnym, to jednak bez większego problemu można ją obrabiać standardowymi narzędziami ręcznymi, a same prace mogą być wykonywane niezależnie od pogody — nawet zimą. Oczywiście trzeba również wspomnieć o zaletach estetycznych klejonki sosnowej, dzięki czemu będzie można z niej wykonywać meble, schody czy kantówki okienne i drzwiowe.

Jak wygląda proces produkcji drewna klejonego?

Producent drewna klejonego Richd. Anders rozpoczyna proces produkcji od suszenia drewna w komorze o odpowiedniej wilgotności. Następnie drewno jest strugane i sortowane ręcznie lub maszynowo, dzięki czemu możliwe jest ustalenie jego klas wytrzymałościowych. Już na tym etapie usuwane są wszelkie nieprawidłowości i niedoskonałości drewna, dzięki czemu klient otrzymuje drewno wysokiej jakości bez skaz. Na powierzchnię lameli nakładany jest wysokiej jakości klej, po czym następuje ułożenie drewna warstwami i sprasowaniu. Belki po wyschnięciu kleju można ostrugać lub sfrezować, co pozwoli uzyskać nam produkt o pożądanych parametrach.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz