Psychologowie zdefiniowali 7 rodzajów miłości i tylko niewielu ludzi doświadczyło tego ostatniego

Czym jest miłość? Filozofowie i naukowcy starają się odpowiedzieć na to pytanie przez wiele lat. W latach 80. amerykański psycholog Robert Sternberg opracował 3-komponentową teorię miłości, która obejmuje emocjonalną bliskość, pasję i zaangażowanie. Według niego to właśnie te 3 punkty stanowią piękne uczucie, o którym pisano tysiące piosenek i książek. Później, dzięki jego teorii, Sternberg wyróżnił 7 rodzajów miłości i opowiemy o nich w tym artykule.
Tutaj, w Szefunio.pl, wierzymy, że uczucia zmieniają się z czasem. Jeśli nie dotarłeś jeszcze do siódmego rodzaju miłości, ty i twój partner możecie potrzebować więcej czasu.
1. Zauroczenie

Jest to okres, w którym ludzie ledwie się znają, a jednocześnie odczuwają wzajemną atrakcję. W takim związku dwoje ludzi często nie ma bladego pojęcia, czy mają coś wspólnego, ale i tak pozostają razem.
Według psychologa to zauroczenie może przekształcić się w coś bardziej kompletnego w czasie, ale nie zawsze tak się dzieje. Wiele par nie wykracza poza ten rodzaj miłości.
2. Lubienie się

W takich relacjach zawsze możesz być sobą. W tym typie miłości ludzie zazwyczaj łączą wspólne interesy, poglądy na życie i poczucie bycia zrozumianym. Psychologowie uważają, że taka intymność bez pasji i zaangażowania będzie bardziej prawdopodobne w wyniku przyjaźni niż pełnoprawnej miłości.
3. Pusta miłość

Pary doświadczające tego rodzaju miłości mają tylko zaangażowanie bez intymności i pasji. Czasami ten rodzaj związku pojawia się po wielkiej, żarliwej miłości, a czasem odwrotnie: ludzie, którzy doświadczają pustej miłości, mogą się zmienić, co dodaje pasji do ich uczuć.
4. Głupia miłość

Ten rodzaj miłości obejmuje zaangażowanie i pasję i jest znany wielu parom. Jest to rodzaj miłości, która istnieje, gdy 2 osoby są naprawdę przyciągane do siebie i są gotowe do przestrzegania pewnych tradycji, takich jak wystawne wesela, wymiana ślubów i dzielenie obowiązków domowych, ale nie mają prawdziwej intymności.
Psycholodzy uważają, że takie pary mogą żyć razem przez długi czas, ale ich szczęście jest względne. W rzeczywistości nie postrzegają swojego partnera jako przyjaciela.
5. Romantyczna miłość

Ten rodzaj miłości obejmuje pasję i intymność. Ludzie w takich parach są przyciągani do siebie i czują się dobrze obok siebie, ale nie są gotowi na poważne zobowiązania. Relacje tego typu często nie osiągają poziomu wspólnego pożycia lub małżeństwa.
6. Towarzyska miłość

Miłość towarzysząca to zaangażowanie i intymność. Takie relacje są znacznie silniejsze niż zwykła przyjaźń i istnieje prawdziwe przywiązanie między partnerami. Jest to raczej czysta umowa, ponieważ tego rodzaju miłość nie ma pasji. Psychologowie twierdzą, że związek towarzyszący może powstać po długich latach znajomości lub małżeństwa.
7. Doskonała miłość

Ta miłość składa się z 3 elementów: pasji, intymności emocjonalnej i zaangażowania. Oczywiście ich poziomy nie zawsze są równe, ale ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy tu są. Rzadko można zobaczyć tego typu relacje, ale jeśli ludzie zdołają je zbudować, naprawdę się kochają. Takie pary najprawdopodobniej będą mogły żyć razem długo i cieszyć się małżeństwem.
Psychologowie są pewni, że dana osoba doświadcza różnych rodzajów miłości w swoim życiu. Czasami dzieje się z tym samym partnerem: zbliżają się i przenoszą na nowy poziom. Ale innym razem zdarza się to z różnymi ludźmi. Tak czy inaczej, wasz związek może nie pasować do jednego ze standardowych 7 rodzajów miłości i może balansować pomiędzy 2 z nich.
Ta typologia pomoże ci określić, w jakim jesteś teraz związku i czy warto go kontynuować. Jeśli porozmawiasz o tym ze swoim partnerem, może z biegiem czasu będziesz w stanie przekształcić swój rodzaj miłości w rodzaj, z którego oboje jesteście zadowoleni.
Dodaj komentarz