szefunio.pl PoradyPrzepisy prawne, a obowiązek przewożenia dzieci w foteliku
ocena ():

Przepisy prawne, a obowiązek przewożenia dzieci w foteliku

berlin-1571046-1920.jpg

O konieczności przewożenia dziecka do 150 cm wzrostu w foteliku wie każdy rodzic. Obowiązek ten wynika z prawa drogowego, a także bezpieczeństwa. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, małe dziecko jest zupełnie bezbronne w momencie zderzenia czy nawet gwałtownego manewru. Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę przewożąc swoje pociechy w samochodzie? Jak przepisy prawne regulują ten obowiązek oraz w jakich sytuacjach dziecko może podróżować bez fotelika?

Jazda w foteliku - zmiany w przepisach

W 2017 roku przyjęta została nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zmiany objęły również zasady przewożenia dzieci samochodem. Do tej pory prawo wymagało stosowania fotelików samochodowych, jeżeli dziecko nie ukończyło 12 lat i miało mniej niż 150 cm wzrostu. Obecne przepisy nie biorą pod uwagę wieku dziecka. Jest to rozsądne z uwagi na fakt, że duża grupa dzieci rośnie wolniej i przed 12 rokiem życia wzrost niektórych z nich może być znacznie poniżej granicy 150 cm wzrostu. Przepisy zwalniają również z konieczności jazdy w foteliku dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach. Unormowane zostały również zasady dotyczące przewożenia trójki dzieci, w przypadku, gdy na tylnej kanapie nie ma miejsca na zamocowanie fotelików dla każdego z nich. Najstarsze z nich, jeśli ma ukończone przynajmniej 3 lata może podróżować z tyłu przypięte asami bezpieczeństwa. Więcej informacji tutaj: http://www.fotelik.info.pl/foteliki/co-mowia-przepisy-prawne-o-obowiazku-przewozenia-dziecka-w-foteliku.html

Jak wybrać fotelik zgodny z przepisami

Przepisy regulują jeszcze jedną ważną sprawę, mianowicie konieczność dopasowania fotelika do wzrostu i masy ciała dziecka, a także konieczność zamontowania go zgodnie z zaleceniami producenta. Niedostosowanie się do tych zasad także może skutkować mandatem. Należy zatem pamiętać o tym, aby wybrać fotelik na podstawie kategorii wagowej, do jakiej aktualnie kwalifikuje się dziecko. Na rynku jest obecnie dostępnych 5 kategorii wagowych fotelików. Górna granica większości modeli, jakie można dostać wynosi 36 kg. Bardzo trudno jest znaleźć fotelik dla cięższych dzieci, dlatego prawo również zezwala na to, aby podróżowały one przypięte pasami.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz