szefunio.pl PoradyNiedobory witamin - dlaczego są niebezpieczne?
ocena ():

Niedobory witamin - dlaczego są niebezpieczne?

berlin-1571046-1920.jpg

Niedobory witamin w organizmie mogą prowadzić do negatywnych skutków. Zdrowa i zrównoważona dieta nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na te cenne składniki odżywcze. Kompleks witamin i minerałów w postaci suplementów diety pomaga w walce z niebezpiecznymi brakami związków i pierwiastków.

Niedobór witamin w organizmie - jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Niedobór danej witaminy w organizmie nosi miano awitaminozy. Zazwyczaj jest wynikiem niewłaściwej, ubogiej w witaminy i minerały diety lub złego wchłaniania poszczególnych składników odżywczych z pokarmu. Wśród podstawowych objawów niedoboru niektórych związków wyróżniamy:

  • witamina C - osłabienie odporności organizmu, zmiany zapalno-martwicze dziąseł (szkorbut), krwawienie z dziąseł, a w skrajnych wypadkach wypadanie zębów,

  • witamina D - bóle kości i mięśni, utrata apetytu, zaburzenia widzenia, bezsenność, krzywica u dzieci,

  • witamina A - stany zapalne układu oddechowego, zespół suchego oka, problemy ze wzrokiem, brak apetytu, wypadanie włosów, nadmierna drażliwość,

  • witamina E - osłabienie zdolności koncentracji, rozdrażnienie, zaburzenia wzroku, starzenie się skóry,

  • witamina B1 - zaburzenia układu nerwowego, utrata apetytu, problemy trawienne,

  • witamina B2 - depresja, zapalenie języka, zaburzenia wzroku i układu nerwowego,

  • niacyna - zapalenie skóry, biegunka, drżenie rąk, zaburzenia układu nerwowego,

  • witamina B6 - łojotokowe zapalenie skóry, rozdrażnienie,

  • witamina B12 - niedokrwistość, zaburzenia pamięci, bezsenność, stany lękowe, bóle mięśni i stawów.

 

Zestaw witamin i minerałów w formie multiwitaminy - sposób na walkę z niedoborami

Niedobory witamin i minerałów w organizmie mogą skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami - o czym mowa była powyżej. Wiele osób, chcąc uzupełnić braki cennych składników odżywczych, najczęściej decyduje się na zmianę diety. Jednak nawet najbardziej zrównoważona i zdrowa dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały.

„Naturalna multiwitamina”, czyli świeże owoce i warzywa, jak i inne produkty spożywcze podczas obróbki cieplnej tracą wiele swych wartości. Dlatego nawet przy zbilansowanej diecie niedobory nie są niczym szczególnym. Jak więc im zapobiegać? Uzupełnieniem zdrowego odżywiania jest suplementacja. Kompleks witamin i minerałów dostępny pod postacią multiwitaminy zawiera starannie wyselekcjonowanie składniki, na których niedobór najczęściej jesteśmy narażeni.

 

Kompleks witamin i minerałów - jak wybrać właściwy?

Multiwitamina powinna zawierać zestaw witamin i minerałów, które zostały pozyskane z naturalnych źródeł. Niektóre z roślin (np. czerwony żeń-szeń, ashwagandha, różeniec górski) zawierają cenne składniki odżywcze w dużych ilościach. Wybierając właściwy dla siebie suplement diety w postaci multiwitaminy, kieruj się zawartością danego składnika w porcji dziennej. Osoby z nietolerancją glutenu oraz alergicy powinni zwracać uwagę na to, czy produkt jest bezglutenowy i pozbawiony substancji uważanych za potencjalne alergeny. Weganie oraz wegetarianie unikają substancji żelujących, które niestety posiada wiele preparatów.

Multiwitamina, która jest produktem bezglutenowym, pozbawionym alergenów, a jej zawartość zamknięta jest w kapsułkach pozbawionych substancji żelujących, to produkt marki Cheers - komplet Vitamins Day oraz Minerals Night. Zestaw witamin i minerałów tego polskiego producenta charakteryzuje się wysoką przyswajalnością, dzięki czemu jest skuteczną bronią w walce z niedoborami cennych składników odżywczych.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz