Łóżko drewniane - jak należy o nie dbać?

Chyba każdy się z nami zgodzi, że łóżka drewniane cechują się niesamowitym pięknem, unikalnym charakterem i wysoką klasą. Kupione raz mogą służyć ich właścicielom przez wiele lat, nie tracąc na swoim efektownym i szlachetnym wyglądzie. Aby tak się stało, należy jednak podjąć chociaż minimalne wysiłki z zakresu pielęgnacji i konserwacji drewnianych powierzchni. Fundamentalną w przypadku mebli wykonanych z drewna kwestię stanowi stworzenie im odpowiednich warunków, czyli między innymi utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Jak dbać o łóżko drewniane? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.
Zasady korzystania z łóżek drewnianych
Łóżka z litego drewna wymagają stworzenia odpowiednich dla nich warunków, aby można było cieszyć się ich wieloletnim użytkowaniem. Nie musicie się jednak obawiać o trudności w ich uzyskaniu, ponieważ tak czy siak panują w przypadku większości mieszkań oraz domów. Jeśli posiadacie łóżko drewniane, koniecznie zadbajcie o temperaturę powietrza wynoszącą pomiędzy 15 a 30 stopniami Celsjusza, wilgotność powietrza powinna natomiast utrzymywać się w granicach 45 a 70%. Jak widzicie, takie warunki zapewne panują już w Waszych domach. Pamiętajcie jednak o tym, aby nie umieszczać mebli drewnianych w pobliżu grzejników, kominków i innych źródeł ciepła. A co jeśli macie zainstalowane ogrzewanie podłogowe? To też nie stanowi żadnego problemu, wystarczy jedynie kupić nakładki filcowe zabezpieczające elementy drewna stykające się z ogrzewanym podłożem. Wymienione kwestie stanowią wyłącznie podstawowe reguły korzystania z łóżek drewnianych, które prawdopodobnie znajdą się też w instrukcji od producenta.
Czyszczenie łóżek drewnianych
Absolutnie nie czyśćcie mebli drewnianych przy użyciu wody, ponieważ może im to bardzo zaszkodzić. W przypadku przypadkowego rozlania wody na powierzchnię drewnianą należy jak najszybciej zareagować. Podczas czyszczenia łóżek drewnianych najważniejsza jest systematyczność w ścieraniu kurzu i szybkie usuwanie większych zabrudzeń. Sam kurz można ścierać przy użyciu suchej lub jedynie leciutko zwilżonej szmatki (np. wykonanej z mikrofibry). Większe zabrudzenia można natomiast usuwać przy pomocy środka czyszczącego specjalnie do tego przeznaczonego. Podczas jego zakupu zwróćcie uwagę na to, do jakich powierzchni jest dedykowany - olejowanych, woskowanych czy lakierowanych. Niezależnie od posiadanego rodzaju łóżka z litego drewna, nie należy nakładać preparatu bezpośrednio na drewnianą powierzchnię. Zalecamy najpierw rozprowadzić jego niewielką ilość na szmatkę, a dopiero później delikatnie przetrzeć nią drewno.
Konserwacja łóżek drewnianych
Jeśli chcecie zachować długie życie łóżek drewnianych, koniecznie wykonujcie ich konserwację co najmniej dwa razy w roku. Wbrew pozorom zadanie to nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu, a przynosi wiele korzyści przedkładających się na estetyczny wygląd drewnianych powierzchni. Jeśli mowa o łóżkach z litego drewna woskowanych i olejowanych, wystarczy kupić wosk pszczeli w formie płynnej i nanieść go na powierzchnię przy pomocy miękkiej szmatki. Zarówno w przypadku pielęgnacji, jak i konserwacji powierzchni drewnianych należy pamiętać o wykorzystywaniu do tego celu miękkich ściereczek, ponieważ szorstki materiał może zarysować mebel. Jeśli jesteście dopiero na etapie wyboru łóżka drewnianego do posiadanej sypialni, warto zajrzeć na stronę internetową sklepu meblowego, który posiada szeroki asortyment różnych modeli łóżek dębowych, łóżek bukowych oraz łóżek sosnowych dziecięcych.
Dodaj komentarz