szefunio.pl PoradyLiternictwo nagrobkowe - co warto wiedzieć?
ocena ():

Liternictwo nagrobkowe - co warto wiedzieć?

berlin-1571046-1920.jpg

Najważniejszym elementem każdego nagrobka jest płyta, zawierając informacje o zmarłym. Aby na nagrobku powstały napisy, stosuje się kilka metod ich tworzenia. Podczas wybierania odpowiedniej, warto wziąć pod wagę kilka kwestii. Koszt wykonania napisu jest jednorazowy, a litery są umieszczane na płycie na wiele lat. Na cenę oraz efekt końcowy wpływa rodzaj materiału, z którego wykonany jest nagrobek oraz wielkość i ilość liter. Do najczęściej stosowanych metod umieszczania liter na płytach nagrobnych należą piaskowanie, kucie oraz nakładanie liter metalowych.

Piaskowanie

Piaskowanie jest najtańszą metodą tworzenia liter na nagrobkach. Działanie polega na formowaniu liter przy pomocy urządzenia wykorzystującego powietrze pod ciśnieniem. Piaskowanie pozwala tworzyć rozmaite dekoracje lub wizerunki i można przy jego pomocy kreować różne czcionki. Co istotne, tworzone w ten sposób litery mogą mieć różną głębokość. Aby bardziej je uwidocznić, można wnętrze liter pomalować farbą. Najczęściej stosowane są czerń, biel, złoto i srebro.

Kucie

Napisy kute w płycie nagrobkowej uznawane są za najtrwalsze, a przy tym bardzo estetyczne. Doświadczony liternik jest w stanie ręcznie stworzyć dowolny napis lub ornament, według indywidualnego pomysłu klienta. W przypadku liter kutych również stosuje się malowanie ich wnętrza farbą. Mimo iż ręczne kucie daje przepiękne efekty, jest to droga i czasochłonna praca.

Nakładanie liter metalowych

Litery z metalu są bardzo trwałe i pięknie się prezentują. Do ich wykonania stosuje się najczęściej mosiądz, brąz, stal nierdzewną lub srebrzone albo złocone aluminium. Tego typu litery posiadają sztyfty, które powinny wejść w nawiercone na nagrobku dziurki. Dla wzmocnienia efektu stosuje się także klej. W ten sposób litery będą się dość mocno trzymać, nie odpadną i zmniejszy się ryzyko ich kradzieży. Litery na nagrobku można poddać renowacji lub wymienić jeśli nie ma możliwości renowacji. Tego typu usługi świadczy firma Biała Lilia, która zajmuje się również sprzątaniem grobów http://www.biala-lilia.pl/zasieg/warszawa.html

Twoja ocena:

Dodaj komentarz