Jak rozpoznać dobry pellet sosnowy?

Pellet sosnowy jest aktualnie bardzo popularnym paliwem opałowym, przez co też powszechnym na rynku. Duża konkurencja różnych producentów przyczynia się do sytuacji, że każdemu zależy na przyciągnięciu jak największej liczby klientów przy pomocy atrakcyjnej oferty oraz cen. Miejmy jednak na uwadze fakt, że niska cena danego produktu często idzie w parze z niskim kosztem produkcji, a więc i jakością. W przypadku pelletu jest to o tyle istotne, iż zanieczyszczony chemicznymi substancjami może być nieobojętny dla naszego zdrowia oraz środowiska. Jak więc rozpoznać dobry i czysty pellet sosnowy? Jest na to kilka sposobów!
Certyfikowany pellet sosnowy
Najrozsądniejszą oraz najpewniejszą opcją jest zakup pelletu sosnowego od wiarygodnego i cenionego producenta pelletu sosnowego Richd. Anders Polska, który do jego uzyskania wykorzystuje odpowiedzialne oraz certyfikowane źródła. Jako że pellet najczęściej występuje w foliowych workach, renomowani producenci dbają o ich odpowiednie oznakowanie. Jeśli nie jesteśmy pewni znaczenia danego certyfikatu, łatwo sprawdzić je choćby w Internecie.
Charakterystyczny zapach i kolor pelletu sosnowego
Z reguły jakość pelletu da się oszacować już na pierwszy rzut oka poprzez ocenę jego koloru. Dobry pellet sosnowy powinien być w jasnym kolorze, jak jest inaczej, to mamy właśnie do czynienia z zanieczyszczonym pelletem. Jeśli nie ocenialiśmy wcześniej jakości tego granulowanego paliwa opałowego, bez wątpienia poznamy ją podczas procesu spalania. Pellet sosnowy wyróżnia się ładnym i przyjemnym sosnowym zapachem. Natomiast w przypadku gdy czujemy podczas spalania charakterystyczną chemiczną woń, możemy być pewni, że posiadany przez nas produkt jest złej jakości i nie spełnia podstawowych wymogów.
Próba pelletu sosnowego
Istnieje także możliwość przeprowadzenia pewnego szybkiego eksperymentu, do którego wykonania potrzebujemy jedynie szklanki wody i oczywiście granulki danego pelletu. Wystarczy że włożymy granulkę interesującego nas pelletu sosnowego do wody i będziemy obserwować, w jaki sposób reaguje ona na kontakt z tą cieczą. Jeśli położony przez nas pellet unosi się na wodzie, oznacza to, że jest złej jakości. Dobry pellet sosnowy tonie i po kilku minutach rozpada się. Dodatkowo z rozłożonych na czynniki pierwsze substancji, możemy wywnioskować, z czego tak dokładnie się składa. Ewentualne ziarnka piasku zostaną przez nas zauważone.
Może się tak zdarzyć, że spotkamy się z nieuczciwym producentem oferującym zanieczyszczony pellet, jednak dzięki posiadanej wiedzy szybko zweryfikujemy jego wiarygodność oraz jakość danego produktu. Czysty pellet sosnowy znacząco różni się od tego zanieczyszczonego kolorem, zapachem, ciężarem i oczywiście strukturą.
Dodaj komentarz