szefunio.pl PoradyGdzie się udać na USG żył?
ocena ():

Gdzie się udać na USG żył?

berlin-1571046-1920.jpg

USG żył kończyn dolnych pozwala lekarzowi ocenić przepływ krwi w żyłach pacjenta. Dzięki fali ultradźwiękowej, która odbija się od żył można zobrazować dokładny ich stan. Do wykonania USG żył wykorzystuje się efekt Dopplera oraz małą głowicę, która przyłożona do ciała pacjenta rejestruje fale. Zostają one następnie przekształcone na obraz na monitorze. Gdzie wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

co daje USG żył

Dzięki badaniu USG żył można zbadać stan zarówno naczyń powierzchniowych, jak również głębokich. Lekarz może dzięki temu diagnozować procesy patologiczne zachodzące w tym naczyniach. Za pomocą badania USG żył uzyskuje się dokładny obraz przepływu krwi, który pozwala ocenić, w jakich miejscach jest on wolniejszy, gdzie krew jest blokowana, a także gdzie dochodzi do jej cofania się. USG Dopplera jest podstawą do trafnego zdiagnozowania wielu schorzeń żylnych i podjęcia decyzji o zastosowaniu leczenia.

Przygotowanie do badania

Przed przystąpieniem do badania, pacjenci nie muszą specjalnie się do niego przygotowywać. Jeśli badanie dotyczy kończyn dolnych, nie ma potrzeby stosowania lekkostrawnej diety w celu uniknięcia wzdęć czy przychodzenia na czczo jak przy USG jamy brzusznej. Nie ma również zaleceń co do postępowania po badaniu. USG kończyn dolnych można przeprowadzić na leżąco, siedząco lub stojąco. W trakcie badania lekarz poprosi pacjenta o przyjęcie odpowiedniej pozycji. USG nie wymaga hospitalizacji i trwa zazwyczaj około kilkunastu minut. Jest także bezbolesne i bezinwazyjne.

Gdzie zgłosić się na badanie?

Badanie żył warto wykonać w placówce medycznej lub w gabinecie lekarskim pod kontrolą lekarza, który na co dzień diagnozuje i leczy choroby żył. Możemy więc w tym celu zgłosić się do chirurga naczyniowego lub flebologa. Lekarz od żył będzie mógł dokładnie ocenić naczynia i trafnie wykryć zmiany charakterystyczne dla danego schorzenia. Dzięki temu będziemy mogli od razu otrzymać odpowiednie zalecenia od specjalisty lub zostaniemy skierowani na właściwy zabieg.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz