szefunio.pl PoradyDietetycy mówią, że istnieje 12 różnych rodzajów głodu i każdy może być kontrolowany w inny sposób
ocena ():

Dietetycy mówią, że istnieje 12 różnych rodzajów głodu i każdy może być kontrolowany w inny sposób

berlin-1571046-1920.jpg

Głód jest bardzo interesującym zjawiskiem. Jest to nie tylko potrzeba fizyczna, ale także emocjonalna. Czasami masz ochotę po prostu jeść cokolwiek, tak jak jesteś rozpaczliwie głodny. Co zaskakujące, często kończysz jedząc tylko kilka przekąsek. Ale są też inne sytuacje, gdy poziom cukru spada, masz zawroty głowy, mówisz, że jesz, a nie masz ochoty na jedzenie. Co właściwie wywołuje głód? Czy jest to zapotrzebowanie organizmu na odżywianie, czy jest coś więcej niż tylko to?

W Szefunio.pl byliśmy zaintrygowani różnymi formami głodu i postanowiliśmy powiadomić świat o tym.

1. Głód oczu

Głód oczu - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Popularni szefowie kuchni serwują pięknie wyglądające talerze na swoich stołach. Tak bardzo, że wartość nominalna dania ma w dzisiejszych czasach takie samo znaczenie. Mason słoik wypełniony poruszenia czekolady, skropione Nutella, lody, gofry, frytki czekolady i hojne kwoty Hershey syropu kapią z boków, na pierwszy rzut oka będzie chciał mieć wszystko. Nazywa się to "głodem oczu", kiedy nie można się powstrzymać od jedzenia po prostu patrząc na niego.

Widzisz jedzenie u stołu sąsiada w restauracji, w reklamie prasowej, w telewizji i od razu chcesz spróbować. To tak, jakby twoje oczy widziały naczynia i chcą je mieć od razu! To twoje oczy najpierw jedzą.

Jak to kontrolować: odwróć uwagę na inne piękne rzeczy, gdy zobaczysz przed sobą wyśmienite danie. Na przykład, gdy w restauracji, patrzeć na mężczyznę lub kobietę siedzącą na czele tabeli, albo spojrzeć na piękny obraz, a nawet piękne świeżych kwiatów. Zdziwisz się, że przestaniesz myśleć o tym daniu.

2. Głód umysłu

Głód umysłu - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

W pewnym momencie twój umysł mówi ci, że cukier jest zły, nie jedz. I w następnej chwili, twój umysł prosi, żebyś się zagłębił, zasługujesz na ucztę! Głód umysłu jest najtrudniejszy do opanowania, ponieważ nasz umysł i nastrój ciągle się zmieniają. To nasz umysł mówi nam na widok jedzenia, czy go zjeść, czy nie. Czasami nasz umysł mówi nam, abyśmy nie jedli zbyt wiele, ponieważ może to prowadzić do przyrostu masy ciała, a czasami może się wydawać, że nie powinniście martwić się utratą wagi i po prostu jeść.

Nie tylko musimy zwracać uwagę na "tak" i "nie" z umysłu w kwestii jedzenia, ale powinniśmy również wiedzieć, jak tego unikać.

Jak to kontrolować: nasz umysł zazwyczaj podejmuje decyzje na podstawie otrzymanych informacji. Dlatego ważne jest, abyśmy ciągle przypominali sobie o prawdziwym głodzie i głodzie umysłu. Jako prosty test, kiedy myślisz, że jesteś głodny i chcesz zjeść ciasto przed sobą, zastąp go czymś, na co nie lubisz, na przykład kapustą. Jeśli jesteś naprawdę głodny, możesz to zjeść. A jeśli nie, to był głód umysłu, a nie prawdziwy głód.

3. Głód ucha

Głód ucha - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Czy słyszałeś odgłosy otwierania paczek w transporcie publicznym lub w biurze? A może słyszałeś, że chłopiec z dostawą ogłasza przybycie z jedzeniem w ręku? Nagle masz ochotę coś zamówić dla siebie. Więc, słuchanie o jedzeniu powoduje, że jesteś głodny, prawda? Kiedy temat dyskusji nagle zmienia się w jedzenie, zaczynasz odczuwać głód. Nazywa się to głodem ucha.

Jak to kontrolować: Oczywiście nie można zatrzymać hałasu, ale na pewno można zatrzymać głosy mówiące, że wpadają w pułapkę jedzenia. Zwróć uwagę na coś innego, gdy usłyszysz odgłosy jedzenia.

4. Głód nosa

Głód nosa - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Ach! Zapach dobrego jedzenia może sprawić, że ktoś oszaleje, a raczej głodny. Zapach pieczonego chleba, parzonej kawy lub topionego sera, one po prostu pachną, jakby zapraszały cię do zjedzenia. Osoba, która lubi jedzenie, zawsze będzie pachniała i szukała pożywienia. W rzeczywistości nawet nasi przodkowie zapewnili świeżość i czystość pożywienia poprzez wąchanie go.

Jak to kontrolować: Kiedy serwowana jest Twoja płyta, cierpliwie wąchaj każdy składnik / podawaj osobno. Kiedy zaczniesz jeść, połykaj każdy kawałek osobno, jednocześnie go wąchając. Zauważysz, że będziesz jeść mniej niż wcześniej.

5. Głód żołądka

Głód żołądka- Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Jeśli uważasz, że słowa głód żołądka wskazują na kategorię głodu, możesz być w błędzie? To nie żołądek mówi nam, że jesteśmy głodni, ale mówimy żołądkowi. Zwykle jemy więcej ze względu na ustalony harmonogram posiłków, a nie dlatego, że jesteśmy głodni.

Na przykład, możesz nie być głodny po południu, ale kiedy zegar tyka do wieczora, masz ochotę wcześnie wstać na obiad. Krótko mówiąc, dużo razy jemy tylko dlatego, że nadszedł czas na jedzenie, a niekoniecznie dlatego, że jesteśmy głodni.

Jak to kontrolować: dokładnie oceń swój głód i zauważ, czy żołądek jest naprawdę pusty lub po prostu jesz z nudów lub stresu. Ponadto, jedz powoli i przestań jeść, gdy jesteś trochę więcej niż w połowie pełny.

6. Głód w ustach

Głód w ustach - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Niektóre potrawy są godne polecenia. Tak bardzo, że w końcu jesz, żeby zaspokoić swoje kubki smakowe. Pragnienia ust zmieniają się. Czasem pożąda pikantnego jedzenia, czasem deseru. Czasami pragnie chrupkiego jedzenia, a innym razem chce czegoś tandetnego. To nie jest prawdziwy głód. Głód w jamie ustnej wiąże się tylko z głodem. Jedzenie jest jak rozrywka dla ust.

Jak to kontrolować: Nie jest szkodliwe słuchanie żądań języka. Ale zawsze jest w twoich rękach, aby przestać jeść, gdy tylko zniknie pragnienie. Spożywanie posiłku tylko po to, aby zaspokoić swoje kubki smakowe, nie jest mądre. 2 lub 3 ukąszenia mogą wykonywać tę samą pracę. Nie pozwól, by podniecenie opanowało twój język.

7. Głód serca

Głód serca - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Szarlotka gotowana przez mamę, ta słynna latte w kawiarni czy mrożona lemoniada w upalny dzień? Jest kilka rzeczy, które po prostu chcesz jeść, a nie dlatego, że jesteś głodny. Głód serca można nazwać głodem emocjonalnym, który staramy się spełnić, aby ukoić nie tylko żołądek, ale i duszę.

Jak to kontrolować: nie można ignorować głodu serca, ale na pewno można go kontrolować. Obserwuj swój rozmiar porcji. Nie zmuszaj się do jej zakończenia i rób przerwy między, aby ocenić, czy czujesz się już głodny.

8. Głód komórkowy

Głód komórkowy - Jeden z rodzajów głodu https://brightside.me

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego małe dzieci nie chcą jeść określonych pokarmów? To nie smak doprowadza do tego, ale ich sumienie mówi im, co jeść, a co nie jest potrzebne dla ciała. Jednakże, gdy dorastamy, staramy się ignorować te głosy od wewnątrz i robić to, co mówią nasz umysł, nasi rówieśnicy i nasze książki. Nie jedz więcej cukru, nie spożywaj mniej soli itp.

To, co musimy zrobić, to odróżnić to, czego potrzebuje nasze ciało od tego, czego wymaga nasz umysł. Jeśli jesteśmy spragnieni, musimy szukać wody i nie zaczynać jedzenia. Jeśli spróbujemy wyjaśnić to naukowo, istnieje kilka hormonów, które również wpływają na nasz apetyt. Istnieją 2 główne hormony, grelina i leptyna. Pomiędzy nimi leptyna jest supresorem apetytu, ale niestety jest wyższa u osób szczupłych i osób o niższej zawartości tłuszczu.

Jak to kontrolować: nasz organizm potrzebuje codziennego zaopatrzenia w witaminy, minerały, sole, tłuszcze, węglowodany itp. Musimy słuchać wymagań naszego ciała na różnych etapach. Lepiej dla nas wypić szklankę wody, zanim zdecydujemy się na przekąskę. Może się zdarzyć, że będziesz po prostu spragniony i naprawdę nie chcesz przekąsić.

9. Głód ze stresem

Głód ze stresu - Jeden z rodzajów głodu © ericplaysbass/Reddit

Wszyscy słyszeliśmy to wiele razy, że kiedy jesteś zestresowany, albo głodujesz albo przejadacie się. Cóż, na pewno będziesz tego żałował w końcu. Kiedy jesteśmy zestresowani, na ogół nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Możesz nie myśleć o wybieraniu filiżanki jogurtu zamiast torby z frytkami. Nie kliknie to w momencie, gdy wszystko, o czym myślisz, to twój stres.

Jak to kontrolować: Nie jest to łatwe, ale także niemożliwe. Musisz być praktyczny i myśleć o przyszłych konsekwencjach jedzenia bez myślenia. Zatrzymaj się na chwilę i spójrz w lustro. Natychmiast zdasz sobie sprawę, że spowodujesz większy stres, jedząc bezmyślnie.

10. Głód podczas pracy lub oglądania telewizji

Głód przy oglądaniu telewizji - Jeden z rodzajów głodu © Hexagonalsky/Imgur

Czy siedzisz również przed telewizorem z miską popcornu lub torebką chipsów? Wielu mierzy się z tym problemem i my nazywamy to głodem podczas oglądania telewizji. Niektórzy ludzie jedzą również podczas długich godzin pracy przy biurku. Według przeglądu badań w amerykańskim Journal of Clinical Nutrition z 2013 r. Jedzenie w stanie rozproszonym prowadzi do większej konsumpcji kalorii niż do jedzenia w inny sposób.

Jak to kontrolować: Zanim włączysz telewizor, najpierw przeanalizuj, jak jesteś głodny i zdobądź wcześniej coś. Trzymaj ręce za ręce podczas oglądania telewizji z takimi rzeczami, jak dzianie, szycie lub coś podobnego. Ma to na celu upewnienie się, że nie jesz, ponieważ jesteś bezczynny.

11. Głód, kiedy się nudzisz

Głód przy nudzie - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Według Albersa: "Jedną rzeczą, nad którą musimy popracować, jest możliwość lepszego tolerowania nudy zamiast odruchowej reakcji, aby spróbować wypełnić nasz czas". Kiedy nie masz nic do roboty, po prostu masz ochotę sprawdzić lodówkę lub szafki kuchenne. I w ten sposób jesteście zwabiani do jedzenia.

Jak to kontrolować: Znudzenie się nie oznacza, że ​​musisz jeść. Podnieś książkę, złap swojego psa, a nawet lepiej, włącz muzykę i zacznij tańczyć. Rozważ ten wolny czas jako czas relaksacji i wykorzystaj go dobrze.

12. I bardzo często - głód o północy

Głód o północy - Jeden z rodzajów głodu © Depositphotos.com

Obecnie nasze nawyki żywieniowe są nieco wadliwe. Nie ma ustalonego czasu na każdy posiłek, dlatego czasami nie czujemy się pełni lub zadowoleni i budzimy się ze snu tylko po to, aby jeść. Dla niektórych nocne jedzenie jest wynikiem stresu, a dla innych jest to brak równowagi hormonów regulujących apetyt.

Jak to kontrolować: Powiedz sobie, że musisz dać priorytet snu. Po drugie, zachowaj zdrową przekąskę przy łóżku jak owoce lub kilka migdałów, tak, że nawet jeśli się obudzisz, nie jesz niezdrowego. Chodzenie do lodówki może dać ci bardziej niezdrowe opcje, więc lepiej mieć coś, co pozwoli uniknąć wstania z łóżka.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz