szefunio.pl NiesamowiteJak działa elektrownia wiatrowa?
ocena ():

Jak działa elektrownia wiatrowa?

berlin-1571046-1920.jpg

Elektrownia wiatrowa jest ekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest pozyskanie darmowej energii, co w czasach rosnących cen prądu, a także nagłych braków dostaw prądu jest świetnym wyjściem. Zainteresowanie w Polsce elektrowniami wiatrowymi nie jest zbyt duże, ponieważ jest to ogromna inwestycja, która zostawia jednak dość duże wątpliwości na temat oferowanych korzyści. Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Działanie przydomowej elektrowni wiatrowej wcale nie jest skomplikowane, ponieważ energia elektryczna jest produkowana w generatorze, który jest napędzany do pracy przez łopatki wirnika, które z kolei są wprawiane do obrotów przez wiatr. O mocy oraz o wydajności domowej elektrowni wiatrowej decyduje przede wszystkim turbina, która jest odpowiedzialna za pozyskiwanie energii z podmuchów wiatru — jest ona zamieniana w energię elektryczną przez generator. Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być montowane na dachach budynków lub bezpośrednio przy zabudowaniach, ponieważ nie są one ani hałaśliwe, ani nie wytwarzają szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Zastosowanie elektrowni wiatrowej

Dzięki przydomowej elektrowni wiatrowej zyskujemy na darmowej energii wiatru, której wykorzystanie nie jest obciążone emisją CO2, a także innymi zanieczyszczeniami z atmosfery. Co więcej, dzięki zainwestowaniu w takie rozwiązanie zyskujemy niezależność energetyczną, co będzie szczególnie korzystne w rejonach, w których niezwykle często występują przerwy w dostawie prądu. Niewielkie elektrownie ponadto mogą być przystosowane do współpracy z siecią energetyczną, czyli on grid lub tworzyć sieć wydzieloną, czyli off grid, jednakże w tym drugim przypadku konieczne będzie zainwestowanie w dość kosztowne akumulatory. Przydomowe elektrownie wiatrowe najlepiej sprawdzają się na płaskich powierzchniach lub w sztucznych czy naturalnych przewężeniach terenu. Kompozytowe zespoły elektrowni wiatrowych umożliwiają ekologiczną produkcję energii elektrycznej.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz