szefunio.pl KontrowersyjneKoronawirus w Polsce — jakie są aktualne obostrzenia?
ocena ():

Koronawirus w Polsce — jakie są aktualne obostrzenia?

berlin-1571046-1920.jpg

Z dnia na dzień przybywa osób zakażonych koronawirusem, padają kolejne „rekordy” — cała Polska znajduje się w strefie czerwonej, a także obowiązuje nowa lista obostrzeń. Czy szykuje się kolejny lockdown? Tego jeszcze nie wiadomo, jednakże jeżeli liczba osób zakażonych cały czas będzie rosła, może dojść do częściowego lockdownu, który i tak będzie ciężką przeprawą dla polskiej gospodarki.

Jak wygląda lista aktualnych obostrzeń?

Cała Polska stała się strefą czerwoną. Dzieci z klas od IV do VIII, które uczęszczały na zajęcia w formie stacjonarnej, muszą przejść na formę nauczania zdalnego, która ma potrwać do 8 listopada — jeżeli sytuacja będzie zmieniała się tak dynamicznie, ten okres może zostać przedłużony. Dzieci i młodzież do 16. roku życia w godzinach od 8:00 do 16:00 nie mogą wychodzić samemu z domu ani spotykać się w żadnych zorganizowanych grupach — mogą to zrobić jedynie pod opieką osoby dorosłej. Te zasady nie obowiązują w weekendy oraz w dni wolne od nauki, a także, kiedy dziecko samo idzie lub wraca ze szkoły.

Nowe obostrzenia to również ograniczenie sektora działalności gastronomicznej, a więc zamknięcie restauracji, pubów oraz kawiarni, które mogą dostarczać jedzenie wyłącznie na wynos oraz w ramach dostawy (obostrzenie również wprowadzono na dwa tygodnie, jednak może zostać przedłużone w zależności od przebiegu pandemii). W całej Polsce obowiązuje zakaz zebrań powyżej 5 osób, które nie mieszkają w jednym gospodarskie domowym — jest to więc zakaz imprez, spotkań oraz wszelkich zebrań w przestrzeni publicznej, z wyłączeniem spotkań o charakterze służbowym.
Wydarzenia sportowe mają odbywać się bez publiczności, natomiast w wydarzeniach kulturalnych ma obowiązywać zasada 25% miejsca. Spotkania organizowane w domach mogą dotyczyć maksymalnie 20 osób. Zamknięte zostają sanatoria.

Jakie są obostrzenia dotyczące seniorów?

Przede wszystkim zaleca się, aby seniorzy powyżej 70. roku życia nie wychodzili z domów oraz mieszkań — wyjątkiem jest pójście do kościoła lub na zakupy w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. Uruchomiony został Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu osoby starsze, które mieszkają same, będą mogły skorzystać z pomocy w zrobieniu zakupów spożywczych czy wybraniu leków z apteki. Zaapelowano, aby 1 listopada pozostać w domach - jak na razie nie zapowiedziano dodatkowych obostrzeń w kościołach.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz