szefunio.pl Kontrowersyjne10 "Fajnych" zdjęć, w których tak na prawdę świat woła o pomoc
ocena ():

10 "Fajnych" zdjęć, w których tak na prawdę świat woła o pomoc

berlin-1571046-1920.jpg © binta/instagram

Opowiadamy sobie historie o globalnym ociepleniu i śniegu na Saharze jako żart i uważamy przerażające historie o przeludnionym świecie za mit. Jeziora z różową wodą wydają się nam nierealne i często automatycznie przypisujemy to zasługom Photoshopa, nawet nie myśląc, że wszystko to może być prawdziwe. Ale co tak naprawdę kryje się za tymi zdjęciami?
Szefunio.pl przygotowało dla Ciebie najbardziej niezwykłe zdjęcia ze wszystkich zakątków świata, które pokazują, jak wiele rzeczy ostatnio zmieniło się na naszej planecie.

1. Czy jest to po prostu magiczna sceneria, czy też konsekwencja nienormalnego ciepła?

1. Czy jest to po prostu magiczna sceneria, czy też konsekwencja nienormalnego ciepła? © kanon_617/instagram

Słone jezioro w Westgate Parks w Australii zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wielu z nich przyjeżdża tutaj, aby zrobić malownicze zdjęcia. W rzeczywistości kolor jeziora sygnalizuje zmianę klimatu. Woda staje się różowa z powodu dużej ilości soli, nienormalnego ciepła i braku deszczu.

2. Śnieg na pustyniach już nie jest bajką.

2. Śnieg na pustyniach już nie jest bajką. © kaaarimo

Sahara jest jednym z najcieplejszych i najbardziej suchych miejsc na planecie. Wygląda na to, że z powodu globalnego ocieplenia powinno tam być coraz cieplej, ale w przeciwieństwie do tego co podpowiada zdrowy rozsądek na Saharze pada śnieg. Mieszkańcy byli bardzo zaskoczeni, gdy zobaczyli wydmy pokryte śniegiem. Jednak muszą się do tego przyzwyczaić, ponieważ podobna sytuacja miała miejsce również w ubiegłym roku. Wcześniej przez prawie 40 lat na Saharze nie było śniegu.

3. Czy to urocze zdjęcie z konikiem morskim? Nie, to katastrofa ekologiczna.

3. Czy to urocze zdjęcie z konikiem morskim? Nie, to katastrofa ekologiczna. © National Geographic / Planet or Plastic

Wygląda na to, że ten konik morski chce zabrać ten patyczek z oceanu i pomóc w utrzymać go w czystości. Ale w rzeczywistości trzyma patyczek, aby dryfować wraz z prądem. W normalnych warunkach koniki morskie trzymają się glonów, a nie plastikowych resztek.
National Geographic rozpoczął ogromną kampanię pod nazwą "Planeta lub plastik", której celem jest wizualne pokazanie, jak szkodliwe dla natury jest niekontrolowane wyrzucanie odpadów. To zdjęcie jest częścią projektu.

4. Czy to piękne zdjęcie czy więzienie?

4. Czy to piękne zdjęcie czy więzienie? © National Geographic / Zaev Suskin

Żadnej klatki, nawet najbardziej przestronnej nie da się porównać z wolnością. Społeczność światowa motywuje i inspiruje ludzi do dawania pierwszeństwa parkom safari, w których zwierzęta znajdują się w ich naturalnym środowisku.

5. Niezwykle piękny festiwal, który zmienił się w wielki problem ze śmieciami.

5. Niezwykle piękny festiwal, który zmienił się w wielki problem ze śmieciami. © thomsheridan/flickr

Festiwal Balloonfest w Cleveland w 1986 roku zaimponował wszystkim swoim pięknem i ogromem. Podczas tego wydarzenia wypuszczono w powietrze ponad 1,4 miliona balonów. Planowano nawet pobić nowy rekord Guinnessa, ale to się nie powiodło. Spektakl zakończył się szybko, ale konsekwencje były odczuwane przez bardzo długi czas. Spadające balony zaśmiecały okoliczne tereny - lotniska przestały działać, zdarzyło się wiele wypadków samochodowych. W jednym z jezior zniknęło nawet 2 rybaków - ratownicy nie byli w stanie znaleźć ich na czas z powodu balonów.
Ci, którzy pamiętają to wydarzenie, nieustannie przypominają społeczności światowej, aby nie organizowała już takiego festiwalu.

6. Imponujący widok z lotu ptaka na metropolię, która nie ma wolnej przestrzeni dla ludzi.

6. Imponujący widok z lotu ptaka na metropolię, która nie ma wolnej przestrzeni dla ludzi. © pablopezluz/instagram

Mexico City znajduje się w dziesiątce najbardziej przeludnionych miast na świecie. Liczba jego mieszkańców przekracza 20 milionów ludzi, a gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka. Jednak niektórzy ekolodzy nie podzielają ogólnego pesymizmu nad przeludnieniem, a to zdjęcie pokazuje rzeczywistość konieczności życia tak blisko siebie z innego punktu widzenia.

7. Czy jest to wzruszająca komunikacja między wielorybem a ludźmi czy wołanie o pomoc?

7. Czy jest to wzruszająca komunikacja między wielorybem a ludźmi czy wołanie o pomoc? © Facebook / ThaiWales

To zdjęcie nie przedstawia czułości, ale desperackie wysiłki mające uratować umierające zwierze. Pod koniec maja ten wieloryb znalazł się bardzo blisko brzegu w Tajlandii. Jego chaotyczne zachowanie przyciągało uwagę ludzi. Wolontariusze starali się ulżyć cierpieniu wieloryba, ale zmarł on po 3 dniach. Okazuje się, że miał w żołądku ponad 80 plastikowych toreb.

8. Orzeźwiająca kąpiel w upalny dzień?

8. Orzeźwiająca kąpiel w upalny dzień? © binta/instagram

Park wodny to najlepsza rozrywka w upalny dzień. Ale w niektórych miastach popyt na nie jest zbyt wysoki. Ten basen nazywany jest Morzem Martwym Chin. Około 10 000 osób korzystało z niego w tym samym czasie w letnie dni. Również ten basen tworzy sztuczne fale, które wyglądają dość nietypowo. Główne pytanie brzmi: gdzie jest woda?

9. Krajobraz przypominający pola ryżowe jest w rzeczywistości ogromnym, obnażonym kawałkiem ziemi, który kiedyś pokrywały lasy.

9. Krajobraz przypominający pola ryżowe jest w rzeczywistości ogromnym, obnażonym kawałkiem ziemi, który kiedyś pokrywały lasy. © National Geographic / Matthias Klum

Jeden z najstarszych lasów tropikalnych na świecie znajduje się na wyspie Borneo w Malezji. Jakiś czas temu ten tropikalny las pokrywał całą wyspę, ale dziś pozostało go tylko 10%. Drzewa zostały nielegalnie ścięte przez lokalne firmy. Wcześniej miejsce to było zamieszkiwane przez azjatyckie plemię Penan. Dialekt tych ludzi miał ponad 1500 słów opisujących drzewa. Dziś ich kultura popadła w ruinę z powodu wandalizmu przez firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna.

10. Czy to piękne zdjęcie, czy też śmierć prastarego drzewa?

10. Czy to piękne zdjęcie, czy też śmierć prastarego drzewa? © twitter / oldpicsarchive

Zdjęcia sekwoi zapierają dech w piersiach. Mogą one osiągać wysokość 30-piętrowego budynku. Ale nawet ich wyjątkowość nie mogła ich uchronić przed ludzkimi rękami. W czasach gorączki złota ponad 90% wszystkich gigantów zostało zniszczonych w czasie krótszym niż rok.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz