szefunio.pl DzieciZielona szkoła - co, gdzie i dlaczego?
ocena ():

Zielona szkoła - co, gdzie i dlaczego?

berlin-1571046-1920.jpg

Wyjazd na zieloną szkołę może być dobrą okazją na integrację zarówno z rówieśnikami, jak i z nauczycielem. Wycieczka daje szansę, na zobaczenie nowych miejsc. Poznanie nowych miast i zabytków jest szansą na zdobycie wiedzy w przystępny i ciekawy sposób. Dzieci zdobywają nowe doświadczenia, stają się wrażliwsze na otaczającą je przyrodę. Uczą się kontaktów z rówieśnikami. Zielona szkoła zdaje się mieć mnóstwo zalet. Z jakiego jeszcze powodu, warto zdecydować się na taki wyjazd? I na jaki ośrodek warto się zdecydować?

Czym jest zielona szkoła?

Zielona szkoła to kilku- lub kilkunastodniowy wyjazd klasy wraz z opiekunami. Wycieczka odbywa się w trakcie roku szkolnego. Jej celem nie jest jedynie zapewnienie rozrywki dzieciom. Zielona szkoła skupia się na nauce o mieście i regionie. Dzieci mają szansę poznać kulturę, zobaczyć zabytki, dowiedzieć się czegoś o otaczającej je przyrodzie. Wycieczka często połączona jest z zajęciami sportowymi oraz lekcjami z różnych przedmiotów. Zielona szkoła organizowana jest zazwyczaj dla dzieci w podstawówce. Często ma znaczący wpływ na ich rozwój oraz stosunki w grupie.

Kto ją organizuje?

Zazwyczaj za organizację wyjazdu z dziećmi odpowiedzialny jest nauczyciel. Musi zająć się zakwaterowaniem, wyżywieniem. Zaplanować wszystkie atrakcje i zapewnić im przy tym bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem okaże się ośrodek zapewniający kompleksowe usługi od noclegu, po zajęcia rekreacyjne i naukę. Jest to świetny sposób na uniknięcie wszelkiego rodzaju wpadek i opóźnień, znacznie podwyższone są także standardy bezpieczeństwa. Ośrodki tego typu mają doświadczenie w pracy z dziećmi i posiadają specjalną ofertę dla szkół. Jednym z takich miejsc jest Siedlisko Janczar w Pstrągowie. Malownicze widoki, świeże powietrze i liczne atrakcje, to idealne warunki dla szkolnej wycieczki. Przejazd bryczkami, zajęcia edukacyjne w stadninie koni oraz możliwość skorzystania z obiektów rekreacyjno-sportowych to przepis na udaną zieloną szkołę. Przebywanie w otoczeniu przyrody, nauczy dzieci wrażliwości na otaczający je świat. Pokaże jak szanować rośliny i pomoże zrozumieć, jak należy zachowywać się w obszarach chronionych. Zielona szkoła w Bieszczadach jest także świetną okazją na naukę o żyjących w regionie zwierzętach i ich zwyczajach.

Dlaczego warto?

Zielona szkoła może być dla dziecka niesamowitą i pouczającą przygodą. Taka wycieczka to idealna okazja do nauki samodzielności. Dzieci uczą się wspierać siebie nawzajem, dowiadują się, jak należy reagować na niektóre sytuacje. Wycieczka szkolna umożliwi dziecku zobaczenie miast i zabytków, pokaże kulturę i tradycję danego regionu. Program zielonej szkoły to idealne połączenie zabawy z nauką. Dzieci zdobywają wiedzę w ciekawszy i bardziej przystępny sposób. Brak konieczności siedzenia w szkolnej ławce sprawia, że nie czują się one zmuszone do lekcji, stają się bardziej zaangażowane w prowadzone zajęcia, chętniej słuchają i zadają pytania. Zielona szkoła daje dzieciom wspomnienia, do których chcą wracać.

 

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Podobne