Kiedy warto pójść z dzieckiem do dietetyka?

Każdy troskliwy rodzic pragnie, aby jego pociecha była zdrowa i rozwijała się prawidłowo pod kątem fizycznym oraz psychicznym. Podstawowym budulcem i siłą napędową dla organizmu jest pożywienie. Wprowadzenie zdrowej diety u dziecka to proces bardzo trudny, wymagający znacznie więcej uwagi niż w przypadku dorosłych. Jak bowiem przekonać dziecko, aby zamiast po słodycze i słone przekąski zaczęło sięgać po więcej warzyw i owoców? Zmiana nawyków żywieniowych wymaga zatem nie tylko ułożenia właściwego jadłospisu, ale również porady specjalisty, który wytłumaczy znaczenie poszczególnych składników odżywczych w diecie.
Co zrobić gdy dziecko tyje?
Statystki jednoznacznie twierdzą, że coraz więcej dzieci i nastolatków boryka się z problemami z wagą. Według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, co czwarte dziecko waży za dużo. Co jest tego przyczyną? Co do tego nie ma wątpliwości – w 95% przypadkach jest to konsekwencją niezdrowego trybu życia. Zaledwie 5% to wynik zaburzeń hormonalnych czy długotrwałego stosowania niektórych leków. Przetworzone produkty bogate w tłuszcz i cukier oraz niski stopień aktywności fizycznej powoduje tycie w coraz młodszym wieku. Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia rosną szybko i rozwijają się zarówno pod względem fizycznym jak również psychicznym. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem jest zatem niezwykle ważne w kontekście prawidłowego rozwoju, sprawności fizycznej oraz kondycji umysłowej, która odpowiada za efektywną naukę. Zdrowa dieta i utrzymanie prawidłowej wagi pozwala uchronić również przed wieloma chorobami w przyszłości. Cukrzyca, choroby serca, nowotwory – to tylko niektóre z obszernej listy przypadłości, jakie wiążą się z niewłaściwym odżywianiem. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby już od najmłodszych lat wpoić dziecku zasady zdrowego trybu życia.
Wizyta u dietetyka - nie tylko z nadwagą?
Wizytę u dietetyka warto rozważyć nie tylko w przypadku gdy dziecko posiada nadmierną masę w stosunku do wzrostu i wieku. Choroby dietozależne u dzieci takie jak cukrzyca typu 1 czy choroby tarczycy również wymagają konsultacji i opracowania indywidualnego planu żywieniowego. Jeżeli sam stosujesz dietę wegetariańską lub inną, która ogranicza bądź eliminuje pewne produkty i chcesz upewnić się, że będzie odpowiednia również dla Twojego dziecka, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Z pomocy korzystają również rodzice tzw. niejadków, które mają problem z osiągnięciem minimalnej masy ciała. Dietetyk pomoże w ułożeniu zbilansowanego jadłospisu, który dostarczy organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i zapewni mu duże pokłady energii. Pomoc dietetyka będzie niezbędna także w przypadku, gdy dziecko posiada zdiagnozowaną alergię lub nietolerancję pokarmową. Wytłumaczy, jakich produktów należy unikać w diecie i czym warto je zastąpić.
Czy warto pójść z dzieckiem do dietetyka?
Jak przekonuje dietetyk dla dzieci największą rolę w procesie zdrowego odżywiania u dzieci odgrywa rodzic. To on powinien wskazywać właściwą drogę i świecić przykładem.
Ułożenie właściwego jadłospisu może być jednak sporym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy dziecko przyzwyczajone jest do zupełnie innych smaków i na większość propozycji zdrowych posiłków kręci nosem. W tym przypadku pomocny może okazać się dietetyk. Obecnie coraz więcej rodziców przyprowadza swoje pociechy do specjalisty, który posiada nie tylko wiedzę na temat żywienia, ale potrafi również pracować z małymi pacjentami. Dietetyk dokona analizy masy ciała oraz opracuje odpowiedni plan żywienia dopasowany nie tylko do założonego celu, ale również aktualnego stanu zdrowia dziecka. Weźmie również pod uwagę upodobania smakowe dziecka, aby ułożyć posiłki, które będzie zjadało z ochotą.
Odpowiednia dieta wdrożona od najmłodszych lat życia dziecka stanowi podstawę do jego prawidłowego rozwoju. Z pomocy dietetyka warto zatem skorzystać nie tylko w przypadku, gdy dziecko posiada odchylenia w masie ciała, ale w przypadku wielu problemów zdrowotnych, jak również wtedy gdy dziecko jest szczególnie aktywne fizycznie i wymaga zwiększonego zapotrzebowania energetycznego.
Dodaj komentarz