szefunio.pl PoradySquash - na czym polega?
ocena ():

Squash - na czym polega?

berlin-1571046-1920.jpg

Squash nie jest nową dyscypliną sportu. Jednak wielu ludzi nie bardzo wie na czym polega i z czym się wiąże. Jest to zapewne efektem niewielkiej popularności sportu, a także faktu, że do jego uprawiania potrzebne są ściśle określone warunki.

Kilka słów o zasadach

Squash Rzeszów to niewątpliwie jeden z najbardziej dynamicznych i szybkich sportów. Polega na odbijaniu piłeczki o ścianę w taki sposób, aby przeciwnik miał jak najwięcej trudności z jej przejęciem. Brzmi banalnie, ale to tylko pozór. Cała gra odbywa się specjalnym boisku o wymiarach 9,75m x 6,7 m. Kort otoczony jest czterema ścianami.
Zarówno podłoga, jak i ściany boczne i ściana frontowa podzielone są na konkretne pola. Zabawa rozpoczyna się od losowania zawodnika, który jaki pierwszy wykona serwis. W wyniku tego uderzenia piłka musi uderzyć o ścianę frontową pomiędzy linią autową a linią serwu, aby następnie spaść w przeciwległe pole wyznaczające miejsce odbicia zagrywki. Ważnym jest, aby zawodnik wykonujące serwis jedną nogą stał w polu przylegającym do ściany bocznej, za linią krótką. Pełen set rozgrywa się do 11 punktów. Co ciekawe, ilość setów (2 albo 3) określana jest zawsze regulaminem gry, albo ustalana przez samych graczy.

Co będzie potrzebne?

W squashu wykorzystuje się specjalne rakiety, które wyglądem przypominają rakiety znane z badmintona lub tenisa ziemnego. Oprócz niej nie potrzebujesz żadnego innego sprzętu. Zadbaj jedynie o wygodny strój oraz buty z podeszwą, która nie porysuje parkietu i nie będzie się na nim ślizgać.
Brzmi skomplikowanie? W rzeczywistości squash nie jest sportem trudnym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że gra na bardziej zaawansowanym poziomie wymaga dobrej kondycji i refleksu. Stosunkowo niewielka powierzchnia kortu obliguje od zawodników dużej ostrożności. Przy tak dużym tempie gry bardzo łatwo o urazy, a w szczególności o kontuzje wynikające ze zderzenia z przeciwnikiem lub uderzenia rakietą drugiego zawodnika.

Jakie korzyści daje squash?

Nie można nie wspomnieć o korzyściach, jakie daje trenowanie squasha. Przygodę z tym sportem można rozpocząć właściwie w każdym momencie, bez względu na wiek i kondycję. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, squash może być uprawiany przez każdego. Sport ten poprawia wydolność, uelastycznia ciało i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, squash wzmacnia mięśnie i pozwala redukować tkankę tłuszczową. Efektem regularnych treningów będą wyrzeźbione ramiona oraz nogi. Dlatego też squash jest zalecany osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Dyscyplina pomaga się rozładować, zrelaksować i nabrać energii na kolejne wyzwania.
Squash to świetna alternatywa dla biegania, fitnessu i siłowni. Jednak aby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie potrzebny jest kort. Mimo że z roku na rok pojawia się coraz więcej boisk, nadal najczęściej można je znaleźć przeważnie w większych miastach. Warto jednak poświęcić czas i spróbować. Być może odkryjesz zupełnie nową pasję, która zostanie z Tobą przez długie lata.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz