szefunio.pl PoradyJak się zachować gdy ukąsił Cię kleszcz?
ocena ():

Jak się zachować gdy ukąsił Cię kleszcz?

berlin-1571046-1920.jpg

Ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne ale nie warto od razu panikować. Czy wiedziałeś że ponad 40% kleszczy są zakażone boreliozą?


Co więc warto zrobić aby bezpiecznie wyjąć pajęczaka?

Bezpieczne usuwanie kleszcza
 

1. Opanowanie i dokładność

Jest to bardzo ważne. Jeżeli zaczniesz wyciąganie pochopnie i bez dokładności to jest wielka szansa że nie usuniesz całkowicie kleszcza.

2. Użyj pęsety

Za pomocą zwykłej pęsety chwyć zdecydowanie tuż przed skórą kleszcza i energicznie jednym ruchem pociągnij do góry.

3.Kup specjalne widełki

Jeżeli nie jesteś pewny co do pęsety, kup w aptece specjalne widełki do wyciągania kleszczy lub pompę, ponad którą wytwarza się podciśnienie i wyciągnie na pewno kleszcza w całości.

4. Nie wykręcaj! Nie wyciskaj!

I dodatkowo nie smaruj niczym okolice ugryzienia. Jest to zagrożenie zakażenia ponieważ różne substancje spowodują że kleszcz zacznie wymiotować.

I co potem?

 

1. Jeżeli jesteś pewny że kleszcz został całościowo usunięty dokładnie zdezynfekuj miejsce wodą utlenioną. Jeżeli nie jesteś pewny to idź jak najszybciej do lekarza.

Całkowite usuwanie kleszcza
 

2. Wyślij kleszcza do laboratorium

Laboratorium - Badania

Szczelnie zabezpiecz paczkę i wyślij do najbliższego laboratorium jak najszybciej. Oczywiście, takie badania wykażą tylko czy kleszcz był zarażony boreliozą, a to nie oznacza że Ty też.

3.Zbadaj krew po miesiącu

Badania krwi
Objawy zakażenia we krwi pojawiają się dopiero po 4-5 tygodniach. Do tego czasu warto obserwować zmiany skórne oraz objawy jak ból mięśni, gorączka czy dreszcze jak przy zwykłej grypie.
Twoja ocena:

Dodaj komentarz