szefunio.pl PoradyJak leczyć popękane naczynka na nogach?
ocena ():

Jak leczyć popękane naczynka na nogach?

berlin-1571046-1920.jpg

Chociaż na pierwszy rzut oka pajączki pojawiające się na kończynach dolnych wydają się jedynie problemem natury estetycznej, to jednak mogą być początkiem rozwijającej się niewydolności żylnej lub zaburzeń krążenia, które wymagają profesjonalnej diagnozy, a następnie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu będzie można spowolnić lub całkowicie zatrzymać postępowanie choroby. 

Czym są pajączki?

Pajączki, a więc teleangiektazje, to poszerzone naczynka krwionośne, które pod skórą tworzą pajęczynę składającą się z czerwonym lub fioletowych żył. Pojawiające się na ciele, a w szczególności na kończynach dolnych pajączki wskazują na kruchość naczyń krwionośnych, ich zmniejszoną elastyczność lub nieprawidłową pracę zastawek, która może być związana ze zmniejszonym przepływem krwi, która zaczyna zalegać w żyłach https://www.drpaluch.pl/choroby/pajaczki.html

U kogo najczęściej pojawiają się pajączki?

Pajączki to problem, który najczęściej dotyczy kobiet, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi, np. przyjmują tabletki antykoncepcyjne, są w ciąży lub w okresie menopauzy. Poszerzeniu, a następnie skurczeniu naczynek sprzyjają wahania temperatury, a więc wysokie upały lub mrozy. Na powstawanie pajączków mogą wpływać również różnorodne choroby, m.in. cukrzyca czy nadciśnienie. W przypadku kobiet i pajączków pojawiających się na kończynach dolnych możemy mieć do czynienia z pękającymi naczynkami na skutek zbyt częstego chodzenia na wysokich obcasach czy w zbyt obcisłych spodniach. Warto zdawać sobie sprawę, że na pojawienie się pajączków ma również wpływ masa ciała, nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów, nawet długotrwała ekspozycja na stres. 

Jakie są objawy postępujących naczynek?

Do lekarza flebologa koniecznie trzeba się udać, gdy oprócz pojawiających się pajączków na nogach mamy do czynienia z wrażeniem drętwienia nóg, a także nieustannego mrowienia. Powodem do zmartwień są obrzmiałe kostki, szczególnie wieczorami, a także uczucie zmęczenia i ciężkich nóg, które z rana nas opuszcza, a po całym dniu pracy znowu dopada. 

Jak leczyć pajączki?

W przypadku pajączków konieczna jest wizyta u lekarza flebologa, który przeprowadzi wywiad lekarski oraz kompleksowe badanie USG żył Doppler https://www.drpaluch.pl/diagnostyka/badanie-usg-doppler-zyl.html , dzięki któremu będzie można zdiagnozować czy pajączki są wyłącznie problemem natury estetycznej, czy jednak mają związek z chorobami układu krążenia. W terapii leczenia pajączków najczęściej wykorzystywane jest leczenie farmakologiczne lub małoinwazyjne metody zabiegowe. 

Twoja ocena:

Dodaj komentarz